Rengetegen választották a Balatont – írja a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szerdai közleményében. A szervezet emelkedő vendégszámot, illetve növekvő árbevételt jelentett a július harmadik hétvégéjének statisztikája alapján.
Ahogy minden nyáron, ezúttal is heves számháború övezi a Balaton népszerűségét, sokszor egymásnak homlokegyenest ellentétes információkkal. Az MTÜ most arról számolt be, hogy nemcsak a Balaton hőmérséklete, hanem az oda érkező vendégek száma is jelentősen nőtt. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján az első (igaz, esős) júliusi hétvégéhez képest a szálláshelyek vendégforgalma
A nyár eddigi legmelegebb napjaiban nemcsak belföldi, hanem külföldi vendég is érkezett szép számmal. Jelentősen megugrott az egynapos turisták száma is, a legtöbb vendég Siófokon volt. De az is kiderült, hogy hat balatoni település fogadta az összes balatoni vendég felét.
Ami viszont még ennél is jobb hír, hogy az NTAK adatai szerint 2023 júniusában 5 százalékkal több belföldi és 3 százalékkal több külföldi vendég érkezett a Balatonhoz
a bázisnak számító 2019-hez képest, amikor még se Covid, se háború nem volt.
Tavalyhoz viszonyítva még kedvezőbb a trend: az idén júniusban a külföldi vendégek száma 19, a vendégéjszaka-forgalom pedig 8 százalékkal volt magasabb. Arra az MTÜ nem tért ki, hogy a belföldi vendégarány hogyan változott éves alapon.
Az viszont kiderült, hogy a mobilcellaadatok szerint az egynapos turisták száma 22 százalékkal emelkedett júniusban. Ebből az összes vármegye kivette a részét, de leginkább Tolnából (40 százalék), Zalából (39 százalék) és Nógrádból (34 százalék) indultak el így a legtöbben. A múlt hónapban a leglátogatottabb attrakciók az Aranypart szabadstrand Siófokon, a Malom-tó Tapolcán, valamint a Zalakarosi fürdő voltak. Mindhárom látogatottsága emelkedett 9, 10, illetve 26 százalékkal. A július 1–12. közötti időszakra vizsgálva a belföldi látogatások növekedési üteme itt még jelentősebb, 14, 11 és 50 százalék.
A Balatonnál a szálláshelyi bevételek értéke 38 milliárd forintról 48 milliárd forintra emelkedett az első fél évben, ami 26 százalékos növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az idei júniusi 15,8 milliárd forint szálláshelyi árbevétel 7 százalékkal volt magasabb, mint 2022 júniusában, az eddigi júliusi árbevétel pedig 9 százalékkal több, mint tavaly. Ebben nyilvánvalóan közrejátszik az inflációs hatás is.
A térség települései közül a vendégéjszakák száma alapján
Ez a hat település adta a térség teljes vendégforgalmának 51 százalékát. A jó idő mellé kiemelkedő vízállás is társul: évek óta nem volt olyan magas a Balaton vízállása nyáron, mint most. 2020-ban 100, 2021-ben 105, 2022-ben pedig 88 centiméter volt a tó vízszintje, ez most 108 centiméter.
Minden pénzt azért nem ér meg a Balaton, nincs vevő a drága ingatlanokraNehézkessé vált üzletelni a Balatonnál, ahol az eladók nem nagyon akarnak árat csökkenteni, a vevők viszont a meghirdetett árakon nem hajlandók vásárolni, ezért kezdenek feltorlódni az ingatlanok a tó környéki ingatlanpiacon is. Balatonfüred már annyira megdrágult, hogy más településeken keresgélnek az északi parthoz ragaszkodók, a déli parton pedig Zamárdi és Siófok a sláger továbbra is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.