A napokban kapják kézhez az ápolók és az egészségügyi dolgozók júliusi, 18 százalékkal magasabb bérüket – mondta a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. Takács Péter hozzátette: a háború okozta nehézségek ellenére a kormány idén is tovább növeli az egészségügyi dolgozók bérét, jövő márciusban pedig újabb nagy emelés várható.
A béremelés csaknem 84 ezer ápolót és az egészségügyben dolgozókat érinti.
Közölte, hogy legutóbb tavaly januárban volt 10 százalékos béremelés. A mostani emeléssel az ápolók bruttó alapbére 2010-hez képest átlagosan már a négyszeresére emelkedik – mondta az államtitkár.
Elfogadta az Országgyűlés a jövő évi költségvetéstMegszavazta a jövő évi büdzsét a parlament. Jövőre sokkal több pénz jut oktatásra, egészségügyre és honvédelemre, kevesebb közlekedésre. |
Egy négy-hat éve dolgozó felsőfokú végzettségű ápoló, egészségügyi szakdolgozó bruttó alapbére 422 550 forint, ami a béremeléssel 498 600 forintra nő. Egy 20 éve dolgozó felsőfokú végzettségű ápoló, egészségügyi szakdolgozó bruttó alapbére 493 690 forint, ami 582 550 forintra emelkedik.
Egy négy-hat éve dolgozó középfokú végzettségű ápoló, egészségügyi szakdolgozó bruttó alapbére 340 030 forint, ami a béremeléssel 401 240 forintra emelkedik. Egy 20 éve dolgozó középfokú végzettségű ápoló, egészségügyi szakdolgozó bruttó alapbére 389 830 forint, ami a július 1-jei béremeléssel 460 000 forintra emelkedik – ismertette Takács Péter.
A kormány már arról is döntött, hogy az ápolói béremelés 2024 márciusában folytatódik
– tette hozzá az államtitkár.
A háziorvosok, házi gyermekorvosok és az alapellátásban dolgozó fogorvosok mellett dolgozó szakdolgozók, asszisztensek sem maradnak ki a júliustól járó, 18 százalékos béremelésből. Rájuk nem az ágazati előmeneteli szabályok irányadók, különféle jogállások szerint végzik a munkájukat. Van, akinél A munka törvénykönyve irányadó, van, aki egyéni vállalkozóként tevékenykedik, és olyan is, aki munkaközvetítőn keresztül dolgozik, így az ő esetükben nem az ágazati előmeneteli szabályok érvényesek. Először fel kellett mérni, hogy a jelenlegi praxisfinanszírozási rendszerből kigazdálkodható-e a bérfejlesztés: a háziorvosi kollegiális vezetők számításai szerint nem, ezt a kormány elfogadta. A praxisok az erre szolgáló összeget nem bértámogatásként, hanem szabadon felhasználható keret formájában kapják majd meg – mondta el az államtitkár.
Öt-hat munkanap alatt lezárul a társadalmi egyeztetés, majd megjelenik az erről szóló jogszabály a Magyar Közlönyben, ezután a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő elvégzi a számfejtést
– tette hozzá Takács Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.