Már folyósították is a Baross Gábor Tőkeprogram keretében március 1-jén meghirdetett, ingatlan- és értékpapíralapokat célzó alprogramok forrásait a nyertes alapkezelőknek. A program keretösszegét az eredetileg tervezett 150 milliárd forintról 164 milliárd forintra növelték, 150 milliárd forint az ingatlan-, 14 milliárd forint az értékpapíralapoknál landolt – derül ki a Gazdaságfejlesztési Minisztérium irányítása alá tartozó Nemzeti Tőkeholding (NTH) csütörtöki közleményéből.
A tőkefinanszírozást 10 alapkezelő 13 hazai alapja kapja meg a gazdaságélénkítés céljából. Az ingatlanalapok a forrásokat meglévő ingatlanok energiahatékonysági célú felújítására; zöld- vagy megújuló energiaforrást használó ingatlanok fejlesztésére, építésére, illetve részben megvásárlására fordíthatják. Továbbá ebből működő erőművek megvásárlására vagy építésére is nyílik lehetőség, ezért a program segítheti a megújuló kapacitások bővítését is.
A közlemény szerint
az alprogram hozzájárulhat több százezer négyzetméternyi ingatlanportfólió fejlesztéséhez, serkenti a lakossági kereslet miatt zsugorodó építőipart, miközben hozzájárul Magyarország külföldi energiakitettségének csökkentéséhez és a klímacélok teljesüléséhez is.
A másik, az értékpapíralapokat célzó alprogram a tőzsdei likviditás fejlesztését célozza, az abban részt vevő alapkezelők főként a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott közép- és nagyvállalatok részvényeibe és kötvényeibe, valamint indexkövető alapokba fektetnek be, ezzel még vonzóbbá téve a hazai tőzsdét a magyarországi kibocsátók számára.
Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója szerint a Baross Gábor Tőkeprogrammal az NTH célja a beruházások és fejlesztések felpörgetése, az energiahatékonyság javítása és zöldfejlesztések megvalósítása. A programban részt vevő ingatlanalapok a 3 ezermilliárd forintos hazai piac 80 százalékát fedik le, így hatékonyan és eredményorientált és felelősségteljes vagyongazdálkodással tudják a forrásokat a gazdaságba juttatni.
A források felhasználását folyamatosan követi az NTH, az értékpapíralapoknál már három hónap után, az ingatlanalapoknál pedig két év után ellenőrzik a pályázati kiírás szerinti előrehaladást és az elért eredményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.