Miután Magyarországon kis túlzással sikerült elérni a teljes foglalkoztatást, a magyar munkaerő toborzása egyre nehezebbé vált, különösen az Ausztriával szomszédos Vas vármegyében. A fizikai munkaerő területén jelentkező hiány orvoslására ma már szinte minden magyarországi multi alkalmaz vendégmunkásokat, ráadásul ők egyre távolabbról érkeznek, ami nem is csoda, hiszen a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének felméréséből már tavaly tavasszal kid, hogy erültUkrajnából és Szerbiából már szinte lehetetlen kielégíteni a piac igényeit.
A megoldást a távol-keletiek, filippínók és indonézek jelenthetik, akik már nem elveszik, hanem megmentik a magyarok munkáját.
A helyzetről a Vaol HR-szakembereket kérdezett meg, köztük a Fülöp-szigetekről érkező, 43 éves Philip Chester Canetet, aki júliusban érkezett Szombathelyre, és honfitársainak segít adminisztratív ügyekben és a beilleszkedésben. Az interjúban Canete elmondta, hogy bár diplomát szerzett, és hajóskapitány akart lenni, végül kaszinókban kezdte külföldi pályafutását, először ugyanis Szingapúrban volt osztó, majd a szerencsejáték területén dolgozott Indonéziában és hazájában, valamint Malajziában is.
Ezután Dubajban lett gyári munkás, és itt került át a HR,területre. A pandémia idején haza kellett térnie, ám a válság alatt három évig nem volt munkája, ezért jött idén nyáron Európába, családját is hátrahagyva. Bár elismeri, hogy otthon a legjobb, most kénytelen beérni virtuális kapcsolattartással. A kedves és segítőkész emberek azonban csökkentik a honvágy érzését.
Magyarországra egy dubaji volt kollégája közvetítésével érkezett, aki most a WHC HR-szolgáltató alkalmazottja Győrben, ő bátorította arra, hogy Magyarországon vállaljon munkát.
A munkaerő-kölcsönző cégnél mintegy háromszáz filippínó munkatársa van a vármegyében, őket segíti, legyen szó a reptéri érkezésről vagy épp az adminisztratív teendőkről.
Dancs Viktória, a WHC területvezető-helyettese szerint jók a tapasztalatok a távolabbról érkezőkkel, a visszajelzések is pozitívak velük kapcsolatban, hiszen mosolygósak, tisztelettudók és könnyen beletanulnak a munkába. A vendégmunkások képzettek, hiszen tanulni van lehetőségük hazájukban, ám a tudásukat már nem tudják otthon kamatoztatni a munkalehetőségek hiánya és az alacsony bérek miatt.
A HR-szakember elmondta azt is, hogy jellemzően kétéves határozott szerződést kötnek a filippínókkal, akik stabilitást jelentenek a létszámot illetően. Felidézte, hogy partnercégeiknél többször volt példa nagy mennyiségű megrendelésre, amikor nem tudtak helyi munkaerőt biztosítani. Ilyen esetekben a létszámhiány akár a magyarok munkáját is veszélyeztetheti, hiszen ha határidőre nem tudják tartani a megrendelésszámot, akkor legközelebb már nem a magyar telephely kapja a megbízást.
Elmondta azt is, hogy
a Fülöp-szigetekiek foglalkoztatásának körülményei nem különböznek más munkavállalókétól,
ugyanúgy a kölcsönzőcég állományában vannak, műszakrend szerint járnak, teljes munkaidőben dolgoznak, ugyanolyan bérrel és juttatásokkal, mint a vállalat saját állományban lévő dolgozói. Betanított munkások és szakképzett dolgozók is vannak köztük. A vállalatoknál úgynevezett érzékenyítés segíti a beilleszkedésüket, ők pedig a csapatok hasznos tagjaivá válnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.