Letették a Duna Aszfalt Zrt. beruházásában megvalósuló, a Kongói Demokratikus Köztársaság és a Zambiai Köztársaság között létrejövő, 184 kilométer hosszúságú út alapkövét – írja a Magyar Építők a laphoz eljuttatott közlemény alapján. A beszámoló szerint az eseményen részt vett a GED Africa vezetősége mellett a két ország államfője is.
Felix Tshisekedi, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke és Hakainde Hichilema, a Zambiai Demokratikus Köztársaság elnöke a Luapula folyó leendő határhídjának helyszínén helyezte el az alapkövet.
Ezzel a Kasomeno–Mwenda (KMTR – Kasomeno-Mwenda Toll Road) út építése egy újabb mérföldkőhöz érkezett
– írja a közlemény.
A beruházásban egy 184 kilométer hosszúságú autópálya korszerűsítése, építése és bővítése történik meg. Az új út egy 345 méteres új ferdekábeles hídon is átvezet majd, és mintegy 500 kilométerrel csökkenti a kereskedelmi fuvarozók oda-vissza útját Haut-Katanga bányászati területéről Dar es Salaam kikötőjébe.
A Világgazdaság még áprilisban írt róla, hogy a GED Africa projekt az egyik legnagyobb, ebbe a térségbe irányuló beruházás, amely világkereskedelmi szempontból is jelentősnek mondható. A koncepció mögött a GED Africa Limited áll, amely 2019 óta a Duna Aszfalt Zrt. többségi tulajdona. A leánycég koordinálásával megvalósuló fejlesztés lehetőséget teremt egy új út építésére a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Kasomeno és a zambiai Mwenda település között. A fő mozgatórugó nem pusztán a közúti közlekedés színvonalának javítása, hanem az, hogy a kongói és zambiai bányászati, illetve egyéb termékek a lehető legrövidebb úton érjék el Tanzánia indiai-óceáni részét.
A GED Africa új úthálózata látványosan, több száz kilométerrel lerövidíti a közúti összeköttetést. Igaz, ehhez vállalni kellett a nehezebb útvonalat, egyebek mellett a Kongó és Zambia határát jelentő Luapula folyó feletti átkelés megteremtését. A projekt magában foglalja:
A GED Africa egy 25 éves állami koncesszió, ebből három év a konkrét kivitelezés, 22 pedig a helyi partnerekkel együtt a koncessziós díj begyűjtése. Merthogy a GED Africa projekt egy PPP (köz- és magán-együttműködés), amelyben az illetékes országokkal megkötött koncessziós szerződések keretében a térség legnagyobb értékű infrastruktúra-fejlesztése valósul meg a Duna csoport tőkebefektetésével, szakmai irányításával és nemzetközi fejlesztési bankok finanszírozása mellett. A projekt összértéke 800 millió dollár, ez 350 forintos árfolyammal számolva 280 milliárd forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.