Magyarország idei államháztartási hiánycéljának (BBB/negatív) jelentős, 3,9 százalékról a GDP 5,2 százalékára történő módosítása miatt nagyobb kihívás lesz a jövő évi 2,9 százalékos cél elérése – állapítja meg a Fitch Ratings. A hitelminősítő szerint az ország hiánya 2025-ben csökken csak a GDP 3 százaléka alá.
A költségvetési bevételek, különösen az áfa alulteljesítése és a magasabb kiadások (beleértve az adósságkamatokat is) álltak a 2023-as hiánycél felülvizsgálata mögött.
A tervezettnél alacsonyabb áfabevétel a gyenge gazdasági teljesítményt tükrözi az idei első fél évben, amikor a reál-GDP 1,7 százalékkal csökkent éves szinten, ami a második legrosszabb teljesítmény az EU-ban.
A lakossági fogyasztás továbbra is visszaesik a magas, bár enyhülő infláció és a csökkenő reálbérek miatt.
A Fitch szerint a magas hitelfelvételi költségek és a közkiadások csökkentése visszavetette a beruházási tevékenységet. A rendelkezésre álló mutatók arra utalnak, hogy a háztartások költekezése 2023 harmadik negyedévében továbbra is gyenge marad.
Az uniós forráskifizetések elmaradása visszarántja a növekedést, a külső forrásokból finanszírozni tervezett projektek előfinanszírozása pedig az államháztartást terheli. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint az államháztartási hiány 2023 első fél évében a GDP 6,3 százaléka volt. A Fitch szerint a hiány 2024-ben 3,7 százalékra, 2025-ben pedig 2,8 százalékra csökken a növekedés helyreállásával.
Megemelte az idei hiánycélt a kormány, de még így is alacsonyabb lesz a tavalyinálA kormány szerint a veszélyes nemzetközi helyzet rendkívüli terhet ró a magyar költségvetésre is. A rezsivédelem magas költségein túl megnövekedett kiadást jelent, hogy egy háború közvetlen közelségében a magyar honvédelmi kiadások már az idei évben is elérik a GDP 2 százalékát. |
A Fitch szerint az uniós források kifizetése csökkentené az államháztartásra nehezedő nyomást, és növekedési szempontból is kedvezően hatna. A hitelminősítő hozzátette, hogy az Európai Bizottság az igazságügyi reform 2023. májusi végrehajtását követően 13,3 milliárd eurót szabadíthat fel a felfüggesztett kohéziós alapokból, bár a bizottsággal való megállapodás mellett a hitelminősítő továbbra is óvatos az esetleges kifizetések ütemezését és nagyságát illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.