Valamennyi Debrecenbe települő cég villamosenergia-ellátása biztosított lesz – hangsúlyozta Lantos Csaba miniszter az Opus Titász macsi transzformátor-állomásának átadásakor. Egy komplex, összességében 110 milliárd forintos regionális hálózatfejlesztés részeként ugyanis folyamatban van Debrecen Déli Ipari Parkjának energiabővítése is, és ha mindez elkészül – várhatóan 2026-ra –, akkor a már gyakorlatilag teljesen kiépített északnyugati energiarendszernek a kapacitásaival együtt az ipari fogyasztók rendelkezésére álló teljes villamos teljesítménye el fogja érni az egy gigawattot.
Az ország energiaellátásának alakulása kapcsán Lantos Csaba lapunknak elmondta, Debrecenben és országosan is lesz elég villamos energia mind az ipari szereplőknek, mind a lakossági fogyasztóknak. – A jelenlegi szükségletek 30 százalékát Paks I. termeli meg. Paks II. belépését követően a nukleáris energiával előállított áram aránya 50 százalék fölé emelkedik, miközben az energiafogyasztás az elektrifikáció – az elektromos autók, a hőszivattyúk vagy éppen a légkondicionálók terjedése – következtében növekedni fog.
A nukleárisenergia-termelés növelése mellett energiapolitikánk másik lába a megújuló energiák, adottságainkra tekintettel elsősorban a napenergia. A megújulók nagy előnye, hogy teljesen karbonmentesen állítják elő az áramot. Villamos energiát azonban akkor is kell produkálni, ha nem süt a nap. Ilyenkor lépnek be kiegyenlítési céllal a most épülő új nagy gázerőművek
– tette hozzá a miniszter.
A hazai napelemek, naperőművek összes beépített teljesítménye 5,2 gigawatt, és jórészt ennek köszönhetően van olyan időszak – jellemzően nyáron –, amikor aktuálisan fölös mennyiségű energia keletkezik. A túltermelés kapcsán a miniszter portálunk kérdésére elmondta: a többletenergiát leginkább eltárolni érdemes, ezért támogatja a kormány a modern napelemes rendszerek létesítésében, a zöldenergia termelésében és tárolásában a családokat a januárban megnyíló Napenergia Plusz programmal.
Hosszabb távon azonban tervben van egy szivattyús-tározós erőmű építése is. Ennek funkciója, hogy az időről időre keletkező többletenergiával egy felső tározóba szivattyúzza a vizet, majd az így tárolt energiát szükség esetén újra villamos árammá alakítsa.
Az Energiaügyi Minisztérium a kormány megbízásából vizsgálja egy szivattyús-tározós erőmű megépítésének lehetőségeit. A huszonhét uniós tagállamból huszonegyben van ilyen létesítmény, Magyarország tehát a kisszámú kivételek közé tartozik. A miniszter reményét fejezte ki, hogy a megvalósításhoz uniós forrásokat is sikerül majd szerezni.
A „Macs” 132/22 kilowattos transzformátorállomás megépítésének tervét a megnövekedett ipari fogyasztói igények hívták életre. Közülük is kiemelkedik a BMW-gyár energiaigénye, de előre látható további beszállítók, köztük sok magyar vállalkozás betelepülésével az igények növekedése. Az Északnyugati Gazdasági Övezet ellátására dedikáltan létrehozott alállomás és a kapcsolódó távvezetékrendszer kiépítése egyúttal tehermentesíti a térség tágabb környezetének ipari fogyasztóit ellátó hálózatot, így javítva az ellátásbiztonságukat is. Az áramhálózati beruházás első üteme 2020-ban 50 megavoltamper teljesítmény beépítése volt. A mostani, második ütemben 2×50 megavoltamper (132 kilowatton) és további 50 megavoltamper (22 kilowatton) teljesítményű létesítményt és a hozzá kapcsolódó távvezetéket valósított meg az Opus Titász Zrt. Ez a teljesítmény megfelel egy nagyobb magyarországi város teljes kapacitásigényének.
A Debrecen Északnyugati Gazdasági Övezet áramhálózati fejlesztésének részeként megépült „Macs” 132/22 kilowattos transzformátorállomás ünnepélyes átadásán jelen volt Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Papp László, Debrecen polgármestere, Lélfai Koppány, az Opus Global Nyrt. vezérigazgatója, valamint az Opus Titász Zrt. vezérigazgatója, Torda Balázs.
A két ütemben, összesen 4,8 milliárd forintból megvalósult beruházás kifejezetten a BMW-gyárat, valamint a környezetébe települő, többségében magyar beszállítókat látja el villamos energiával.
A fejlesztés az Opus Titász Zrt. eddigi legnagyobb áramhálózati beruházása, melynek mostani, második ütemében az Északnyugati Gazdasági Övezetbe telepített transzformátorállomás 3,254 milliárd forint értékben valósult meg. Az alállomásba beépítésre került két 40 megavoltamper 132/22 kilowattos transzformátor, négy 132 kilovoltos távvezetéki mező, három 132 kilowattos kábelindító mező, valamint 25 darab 22 kilovoltos tokozott berendezés. A vezérlő- és irányítóhelyiségeket magában foglaló kiszolgálóépületben jelentős részben magyar fejlesztésű informatikai és távközlési berendezések kaptak helyet, melyek teljes távelérést és automatizált irányítást tesznek lehetővé. Az alállomás kiegészül az irányítórendszerek szünetmentes működését biztosító akkumulátorcsoporttal, és számos biztonsági, tűzvédelmi berendezéssel is.
A fejlesztés részeként kiépült a „Mavir Józsa” 400/132 kilowattos átviteli hálózati alállomásától a „Macs” transzformátorállomásig 19 kilométer nagyfeszültségű hálózat is. Az alállomástól pedig az ipari fogyasztókig kb. 15 kilométer középfeszültségű kábelhálózat létesül, és így a gazdasági övezetben összesen mintegy 4,8 milliárd forintos áramhálózati fejlesztés valósult meg az elmúlt három évben.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter az alállomás átadóján elmondta: „A kormány a háborús időkben is kitart eddigi politikája mellett, támogatja a gazdaság fejlődését, a munkahelyteremtést és a családokat. Ehhez igazodva olyan energiapolitikát folytatunk, amely megfelel a magyar emberek és a hazai vállalkozások érdekeinek, megteremti a feltételeket a további fejlődéshez. Az energiaellátás Magyarországon stabil és biztonságos, a rezsivédelem fenntartásának köszönhetően Európában ma is hazánkban a legolcsóbb a családok számára a földgáz és a villanyáram. Kidolgoztuk azt a hosszú távú energiaszuverenitási programot is, amelyre biztonsággal lehet építeni a következő évtizedek gazdasági fejlődését. A villamosenergia-hálózat korszerűsítését a növekvő lakossági és ipari igények mellett a megújuló energiaforrások lendületes térnyerése is indokolja. A kormány országszerte 160 milliárd forint értékben támogat kapacitásbővítő, üzembiztonságot javító beruházásokat az átviteli rendszerirányítónál és az elosztóknál. A közelmúltban benyújtott REPowerEU fejezetbe együttesen 495 milliárd forint értékben terveztünk be az áramhálózat megújítását, digitalizálását és az ipari parkok energetikai célú zöldítését szolgáló fejlesztéseket.”
Papp László polgármester stratégiai jelentőségűnek nevezte a város, a kormány és az Opus vállalatcsoport között kialakult együttműködést. Olyan áram- és földgázhálózatot érintő fejlesztések valósultak meg itt, amelyek évtizedekre képesek biztosítani a debreceniek és az ideérkezett vállalatok szükségleteit. Biztonsággal kijelenthető tehát, hogy a város gazdasága és lakossága számára megfelelő mennyiségű energia rendelkezésre áll. Ez a fejlesztés ugyanis elsősorban az Északnyugati Gazdasági Övezet, így többek között a BMW és az ide települő más vállalatok energiaellátását hivatott biztosítani, de közben hozzájárul a város egésze, így a lakosság energiaellátásának biztosításához is.
Hiábavaló lenne ugyanis bárminemű gazdasági fellendülés, ha annak eredményei, pozitív hozadékai végső soron nem az itt élőket szolgálnák. Ezért a város és a debreceniek érdekeit, ahogy eddig, úgy a jövőben is prioritásként fogjuk kezelni
– emelte ki a polgármester.
Lélfai Koppány, az Opus Global Nyrt. vezérigazgatója kiemelte, az Opus Global cégcsoporton belül az energetikai divízió kiemelt figyelmet élvez. „Energiaipari cégeink feladata a meglévő értékek fenntartása mellett újak létrehozása. Célunk, hogy az ellátásbiztonság a lehető legmagasabb szinten legyen mind az ipari, mind a lakossági ügyfeleknél. Ezt biztosítja a most átadott beruházás is. Szeretnénk teljeskörűen kiszolgálni az egyre növekvő kapacitásigényeket, ezzel hozzájárulva a magyar beszállító vállalatok és vállalkozások sikereihez is, amivel segítjük a térségben lévő ügyfeleink, továbbá Debrecen és az ország gazdasági fejlődését” – mondta a vezérigazgató.
Torda Balázs, az Opus Titász Zrt. vezérigazgatója elmondta, az alállomás létrejöttét egy olyan igény szülte, amely Debrecen fejlődésének egyik fontos mérföldkövéhez köthető. A megvalósított műszaki tartalom korszerűségében ahhoz mérhető, amilyen nívót a BMW is képvisel az autóiparban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.