Meglepő és sokak számára fájó kijelentést tett Bodnár Zoltán, a Demokratikus Koalíció árnyék-pénzügyminisztere a hét elején az ATV stúdiójában. A folyamatban lévő bértárgyalásokat a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke úgy kommentálta, hogy nincs itt az ideje a minimálbér-emelésnek, mivel szerinte az infláció letörése a legfontosabb gazdaságpolitikai feladat, mint mondta, nincs meg az alapja a várható reálbér-emelkedésnek.
Bodnár Zoltán okfejtése tipikusan monetarista hozzáállás,
azaz az infláció letörését lényegében a megszorításokon és a gazdaságban lévő pénzmennyiség szűkítésén keresztül képzeli el.
Ez egyedül abban az esetben lenne elfogadható recept, ha túlkereslet lenne a magyar gazdaságban, és nem kínálati sokk. Márpedig ez utóbbi a helyzet. Azt még a kormánnyal vitában álló jegybank is elismeri, hogy a magyar infláció kétharmad részben importált infláció, amely abból a kínálati sokkból ered, amelyet az energiaárak tavalyi elszállása okozott. Amióta az energiaárak normalizálódtak, azóta erősödnek is a dezinflációs hatások.
Abban még talán az elemzők is egyetértenek, ma már a magyar gazdaság legnagyobb problémája a belső kereslet és a fogyasztás hiánya. Ezen pedig egyedül a béremelkedés segíthet, és nem annak visszafogása, főleg, hogy az inflációs probléma lényegében megoldódott. Korábban a Világgazdaság is felhívta rá a figyelmet, hogy ugyan mindenki az éves bázisú inflációt figyeli, valójában sokkal többet árul el az inflációs folyamatokról az egyszeri hatásoktól megtisztított maginflációs mutató, amely havi alapon már a harmadik hónapja kifejezetten enyhe árnyomást jelez a magyar gazdaságban. Tehát még pár hónapig látjuk a magas éves indexeket, valójában azonban áremelkedésekkel már egyre kevésbé találkozhatnak a fogyasztók.
Nem először tesz hajmeresztő kijelentést baloldali politikus a minimálbér kapcsán. Emlékezetes, hogy Márki-Zay Péter, a közös ellenzék miniszterelnök-jelöltje korábban azt mondta, nem tartja szükségesnek a minimálbért, mivel annak szerinte rengeteg hátránya van. Később ezt már tagadta, a kampányban pedig arra tett ígéretet, hogy inkább adómentessé tenné. Ám adószakértők attól sem voltak elragadtatva, mivel amellett, hogy kifejezetten bonyolulttá teszi az adórendszert (lásd szuperbruttósítás), tulajdonképpen a teljes bérdinamikát visszafogja, hátráltatva a bérfelzárkózást.
Bár a jövő évi minimálbérről szóló tárgyalások még folyamatban vannak, és vannak nyitott kérdések, de így is ritkán látható azonos állásponton vannak a szakszervezetek és a munkaadók. A szakszervezetek 15 százalékkal emelnék a minimálbért jövőre, ezt várhatóan a vállalatok is elfogadnák. A nagyobb kérdés sokkal inkább a garantált bérminimum, amely közel 800 ezer munkavállalót érint, ezért is itt kisebb lenne az emelés, „csak” 10 százalékos. A vállalkozói oldal álláspontjáról egyelőre annyit tudni, hogy a két számjegyű emelést átlagosan el tudná fogadni. Mivel a minimálbér emelése maga előtt tolja a teljes bérskálát, mindez azt is jelenti, hogy jövőre is két számjegyű mértékben nőhetnek a hazai bérek átlagban.
A Munkástanácsok minimálbér-konferenciáján lapunk Bodnár Zoltán kijelentése apropóján megszólaltatta Rolek Ferencet, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét, aki azt mondta, hogy ugyan óvatosnak kell lenni az emelésekkel, de szerinte 2-3 százalékos reálbér-növekedésnek így is meg lesz az alapja jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.