Nem kerültek szóba az idei minimálbér-tárgyalásokon a közmunkások, mivel kívül esnek a versenyszféra hatókörén – mondta a Világgazdaságnak Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) legutóbbi ülését követően, ahol a szakszervezetek és a munkaadók álláspontja több kérdésben is közeledett. Jó hír a minimálbéren bejelentett munkavállalók számára, hogy jövőre 15 százalékkal növekedhet a fizetésük, sőt, arra is van esély, hogy idén év végéig még egyszeri százezer forintos béren kívüli juttatásban részesüljenek. Ám a jelek szerint a közmunkások ebből szinte semmit nem fognak látni.
Pedig túlzás nélkül állítható, hogy a legnehezebb anyagi helyzetben a bérből és fizetésből élők között Magyarországon a közfoglalkoztatottak vannak, akik havi keresete júliusban az 559 ezer forintos bruttó átlagbér ötöde volt:
2023. január óta bruttó 116 ezer forintot, azaz nettó 77 ezer forintot vihetnek haza.
Habár az ő keresetük is 16 százalékkal emelkedett az év elején, mint a minimálbéreseké, őket még jobban sújthatták az idei drasztikus áremelések, amelyekről köztudomású, hogy leginkább az alsó jövedelmi tized életszínvonalát roncsolják.
Palkovics Imre elmondta, hogy azért sem került szóba a közmunkások kérdése, mert állami-közigazgatási keretek között történik a foglalkoztatásuk, ezért a béremelésük attól is függ, hogy a kormány növelni vagy épp csökkenteni akarja a számukat.
A széljárás alapján a kormány most azt mondja, hogy a vendégmunkások helyett mozgósítani kellene a Magyarországon még fellelhető munkaerő-tartalékot. Nem gondolom, hogy ösztönözni fogják a közmunkásokat arra, hogy benne maradjanak a rendszerben
– vélekedett a Munkástanácsok elnöke, aki szerint sokkal inkább abba az irányba fogják terelni őket, hogy kikerüljenek onnan és vállaljanak munkát a munkaerőpiacon. A közmunkások száma egyébként már így is kifejezetten alacsony, márciusban mindössze 65 ezer főt alkalmaztak ilyen formában, ami 10 éve, a tehát a közmunkaprogramok 2013-as elindulása óta a legalacsonyabb szám.
Ami az egyszeri százezer forintot illeti, Palkovics Imre igyekezett tisztázni a helyzetet.
„Világosan kell látni, hogy ez nem egy kötelező jellegű kifizetés, a munkáltató döntésén múlik, hogy kifizeti-e vagy sem” – tette világossá a Munkástanácsok vezetője, aki hozzátette, addig, amíg nincs végleges döntés róla addig készpénznek sem lehet venni. Mégha nagy valószínűséggel a kormány jóvá is hagyja, csak azon a munkahelyen találkozhatnak a dolgozók ezzel a juttatással, ahol a munkáltató megengedheti magának és meg akarja tartani a munkavállalóit. Jelezte, hogy vélhetően nem Szép-kártyán kapják meg végül ezt az összeget, hanem készpénzben, a kkv-k többségénél ugyanis nem jellemző ez a juttatási forma.
Kérdéseinkkel kerestük a Belügyminisztériumot is, a tárcától azt szerettük volna megtudni, hogy a vártnál magasabb infláció miatt tervezik-e esetleg a közmunkások kompenzációját, ám cikkünk megírásáig nem válaszoltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.