A kis- és középvállalkozások pesszimistábbá váltak, 2023 őszén a kiscégek sötétebben látják a jövőt, mint a nagyobb vállalkozások. Ezzel együtt a mutató a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értékről, a 2020. áprilisi mínusz 25 pontról másfél év alatt lényegében visszaemelkedett a koronavírus-járvány kitörését megelőző értékre (2019. októberében plusz 40 ponton állt). 2022 második fél évében azonban ismét erős csökkenés történt, amit részben ellensúlyozott a 2023. tavaszi emelkedés. A mutató értéke a mostani csökkenés ellenére az előző év azonos időszakához képest továbbra is számottevően magasabb. Idén ősszel a várakozások pesszimistábbá válása elsősorban a kis- és középvállalkozások körében tapasztalható. A bizonytalansági mutató értéke lényegében nem változott 2023 áprilisához képest, jelenleg 55 ponton áll.
A magyar vállalkozások helyzetértékelésében jelentős különbségek tapasztalhatóak, mégpedig a vállalati kategóriák szerint
– derült ki a GVI októberi vállalati konjunktúravizsgálatának eredményeiből, amely 1825 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az idén október 1. és 31. között zajlott adatfelvétel eredményei szerint a konjunktúramutató értéke 2023 októberében plusz 19 ponton állt, ami a 2023 első fél évében bekövetkezett erőteljes növekedést követően kismértékű visszaesés.
A cégek között az üzleti klíma megítélésének romlása vagy stagnálása általános tendencia az összes vizsgált vállalati szegmensben. A várható helyzet értékelése továbbra is nagymértékben eltér vállalati jellemzők szerint. Jelenleg a legkedvezőbb üzleti klímára a nagyvállalatok, a döntően exportáló vállalkozások, a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek és az ipari vállalkozások számítanak. Ezzel szemben
a Konjunktúramutató értéke negatív a tíz főnél kevesebb munkatársat foglalkoztató mikrovállalkozások körében,
illetve az építőiparban, ami ezekben a szegmensekben recessziós várakozásokra utal. Emellett a mutató lényegesen átlag alatti értéket mutat a kereskedelemben, a kizárólag vagy részben belpiacra értékesítő vállalkozások között, a 10–49 főt foglalkoztató kisvállalkozások körében, illetve a tisztán hazai tulajdonban lévő vállalatok esetében is.
Az üzleti klíma értékelése az egy évvel ezelőtti, 2022. októberi adatfelvétel során az összes vizsgált kategóriában kizárólag a 2008-as világgazdasági válság, illetve a 2020-as koronavírus-járvány mélypontjainál volt pozitívabb, ezeket leszámítva a vizsgált időszak folyamán a leginkább negatív hangulatot tapasztalhattuk tavaly ősszel. Ehhez viszonyítva a gazdaság minden szegmensében továbbra is lényegesen pozitívabb várakozások tapasztalhatók 2023 második fél évére és 2024 elejére vonatkozóan. A mostani adatfelvételt megelőzően – a koronavírus-járvány első és második hullámát, illetve az energiaválság időszakát leszámítva –, legutóbb 2013 folyamán adtak hasonló helyzetértékelést a cégek a várható kilátásaikról.
A vállalkozások a múlt fél évhez képest pesszimistábban ítélik meg az üzleti klímát, várakozásaik ugyanakkor továbbra is erősen megoszlanak vállalati kategóriák szerint. Összességében a megrendelések és a beruházások várható szintjére vonatkozó prognózisok számottevően negatívabbá váltak az elmúlt fél év során. A bizonytalansági mutató értéke lényegében nem változott 2023 áprilisához képest, jelenleg 55 ponton áll. Ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelésében jelentős, tartós különbségek tapasztalhatók vállalati kategóriák szerint.
A felmérés is leszögezi, hogy Németország gazdasági teljesítménye erős hatással van a magyar cégek üzleti klímájára. A müncheni Ifo intézet előrejelzései szerint a német GDP csökkenésének mértéke 0,6 százalék lesz 2023-ban, az euróövezet viszont 0,8 százalékkal bővül. 2024-ben Németországban és az euróövezetben egyaránt 1,3 százalékos növekedést várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.