BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Londoni elemzők: a brüsszeli fenyegetőzés hatására lett óvatosabb a jegybank

Úgy tűnik, hogy célt ért a brüsszeli fenyegetőzés az uniós források megvonásáról: londoni elemzők ugyanis ezzel magyarázzák, hogy miért nem gyorsított a kamatcsökkentés tempóján a Magyar Nemzeti Bank.

A magyar jegybank (MNB) döntése, hogy a lazítás ütemének felgyorsítása helyett ma ismét 75 bázisponttal (10,00 százalékra) csökkenti alapkamatát, valószínűleg nagyrészt a kormány és az EU közötti feszültségek közelmúltbeli fokozódásának köszönhető – írják gyorselemzésükben a Capital Economics szakértő, miután a Magyar Nemzeti Bank a kamatdöntő ülésén a vártnál kisebb mértékben csökkentette az alapkamatot.

European Flag In Brussels
Fotó: AFP

Még ha ezek a feszültségek enyhülnek is, úgy gondoljuk, hogy a monetáris lazítás mozgástere idén korlátozottabb, mint azt a legtöbben gondolják

jegyzi meg a londoni cég, hozzátéve, hogy a Refinitiv által múlt héten megkérdezett elemzők többsége arra számított, hogy az MNB a mai ülésen 100 bázispontos kamatcsökkentéssel gyorsítja az enyhítés ütemét. 

A hét végi jelentések, amelyek szerint az EU befagyaszthatja Magyarország uniós forrásait, ha Magyarország megvétózza a blokk Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélycsomagját, valószínűleg megmagyarázzák, hogy az MNB miért döntött ismét egy kisebb, 75 bázispontos kamatcsökkentés mellett

állapítják meg. Ezzel együtt szerintük nem világos, hogy az EU fenyegetése rákényszeríti-e Magyarországot arra, hogy az e heti EU-csúcson elfogadja az Ukrajnának szánt segélycsomagot. A forint korlátozott esése (amely a mai ülés előtt csak mintegy 1 százalékos volt) arra utal, hogy a befektetők a jelek szerint arra számítanak, hogy Magyarország engedményeket tesz. Ha ez nem történik meg, lehetséges, hogy a forint újabb nyomás alá kerül, és az MNB-nek a jövőben lassítania kell a monetáris lazítás ütemét.

„Egyelőre az az alapfeltevésünk, hogy Magyarország valószínűleg valamilyen kompromisszumra jut az EU-val. Ebben a forgatókönyvben úgy gondoljuk, hogy az MNB valószínűleg ragaszkodni fog a 75 bázispontos kamatcsökkentéshez a következő néhány ülésén, mivel az infláció tovább mérséklődik” vélekedtek az elemzők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.