BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztességtelen és nyerészkedő a Mol szerint a horvát olajvezeték-üzemeltető

Tisztességtelenséggel és nyerészkedéssel vádolta meg a Mol a Janaf olajvezeték-üzemeltető vállalatot. A magyar olajtársaság szerint a horvát cég aránytalanul magas árat kér az Adria vezetéken érkező energiahordozókért. A Mol közölte, hogy a kelet-közép-európai államok a jelenlegi helyzetben ki vannak szolgáltatva a vezetékes kőolajnak, amit a Janaf a meggazdagodására használ ki.

A Mol szerint a horvát olajvezeték-üzemeltető továbbra is aránytalanul magas és tisztességtelen árat kér a szolgáltatásaiért; az elmúlt években a Janaf jócskán megemelte szolgáltatásai árát, amelyek emiatt az európai referenciaár többszörösére nőttek – közölte a magyar olajtársaság.

Inside Croatia's INA Industrija D.D Oil Refinery
Fotó: Bloomberg

A közlemény szerint a Mol hosszú ideje vizsgálja és elemzi a rendkívül magas kompenzáció okait, de eddig nem talált elfogadható magyarázatot arra, hogy a Janaf által 2023-ban alkalmazott, drasztikusan megemelt, így aránytalanul és indokolatlanul magas árazás mögött milyen okok húzódnak. A Janaf ezzel kapcsolatos nyilatkozatai szintén nem szolgáltatnak meggyőző érveket a kérdésben – szögezték le.

Mivel az emelés messze meghaladta az európai energiaárak emelkedésének mértékét, jogosnak tűnik a feltételezés, hogy a Janaf az Ukrajna és Oroszország közötti háború által teremtett helyzetet profitszerzésre használja – hangsúlyozta a Mol.

Egy válságos időszakban a Janaf tehát ahelyett, hogy szolidaritást mutatna a régió többi államával, úgy döntött, hogy kihasználja a tengerparttal nem rendelkező Csehország, valamint Magyarország és Szlovákia kitettségét, amelyek finomítói a csővezetéken szállított orosz kőolaj egyetlen életképes alternatívájaként nagymértékben függenek az Adria-vezetéktől

– írták a közleményben.

Régiós szinten is drága lesz a magyar üzemanyag, megéri átjárni tankolni

Szinte minden környező országba megérheti átmenni tankolni január 15. után – derül ki a VG összesítéséből. Már most is sokan átjárnak, mivel három-négyezer forintot lehet spórolni egy tank üzemanyagon.

Hozzátették: a Janaf bevételei az egekbe szöktek – feltehetően nagyrészt az új árpolitikának köszönhetően –, ami a közelmúltban minden korábbit meghaladó pénzügyi eredményeket tett lehetővé a vállalat számára.

A Mol valódi regionális felelősségtudattal rendelkező vállalatként az üzemanyag-ellátás biztonságát a legfontosabb prioritásként kezeli, és ennek érdekében mindig is a kelet-közép-európai országok közötti együttműködés határozott támogatója volt

– hangsúlyozták.

A magyar vállalat közölte azt is, hogy a Janaf állításaival ellentétben nem ismeri a horvát olajvezeték-üzemeltető által az árképzésben alkalmazott „ellenőrzött módszertant”, a horvát vállalat valójában csak egy semmitmondó általánosságot fogalmazott meg kilométeralapú árképzésének nyilvánosságra hozatalával, szélsőségesen magas árszínvonalát és áremelését azonban semmivel nem támasztotta alá. Ez tovább erősíti a benyomást, hogy a Janaf ezt az árat teljességgel önkényesen határozta meg – jelezte a Mol.

A közlemény szerint a Mol továbbra is nyitott arra, hogy többet tudjon meg a Janaf árpolitikája mögött meghúzódó tartalmi érvekről, és így megalapozottabban tudja összehasonlítani a vállalat árazását a többi európai csővezeték-üzemeltetővel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.