Immár hatodszorra, ez alkalommal 2023-ról készítette el a Deloitte a hazai és a nemzetközi bankpiacról szóló elemzését. A Bankpiaci trendek című kiadványból kiderül: a régióban 6-7 százalékkal nőttek egy év alatt a mérlegfőösszegek, ám ez a mérték nem tudta túlszárnyalni az inflációt. Rövid és hosszabb távon ott várható jelentősebb növekedés, ahol alacsony penetrációval rendelkezik a bankszektor.
A bankrendszerek konszolidációjának folytatásához jelentős tőke áll a piaci pénzügyi intézmények rendelkezésére. 2023 során is magas (18 százalékos) volt a bankok sajáttőke-arányos megtérülése, egyes országokban 20 százalék fölé emelkedett, ami – az elemzés szerint – három adottságnak köszönhető: a magasabb kamatszintnek, a működési költségek rövid pórázon tartásának és a nemteljesítő hitelek hosszú évek óta alacsony arányának – mondta Csoma Attila menedzser a 14 ország pénzintézeteire kiterjedő elemzés eredményeit összegezve.
A gazdasági stagnálás és a folyamatosan visszaszoruló infláció mellett 2022-höz képest 2023-ban nem következett be jelentős változás a banki penetráció terén Magyarországon. Az elmúlt eseménydús évek – Covid–19-járvány, orosz–ukrán háború, amerikai bankszektor negatív eseményei – nyilván ennek az időszaknak a jellegét is erősen meghatározták, amely leginkább a hitelintézetek növekedésén mutatkozott meg.
A Deloitte tanulmánya kitért a banki összeolvadások és vállalatfelvásárlások (M&A) piacára is.
A kelet-közép-európai régió legaktívabb piacai a tranzakciók számát tekintve Magyarország (7 tranzakció), Szerbia (4 tranzakció), a balti országok (3 tranzakció), Csehország (3 tranzakció) és Románia voltak (3 tranzakció) 2022 januárja és 2023 decembere között.
Köztük az Erste Bank AG megvásárolta az EBRD-től és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-től az Erste Bank Hungary Zrt.-ben lévő 15-15 százalékos részesedését. Két tranzakció köthető a MBH Bankhoz, a Fundamenta Lakáskassza és a Duna Takarék Bank Zrt. megvásárlásával. A Cofidis csoport pedig a Magyar Cetelem Bankot szerezte meg.
A kelet-közép-európai bankpiacokon azonban továbbra is folytatódhat a konszolidációs trend, különösen a gyengébb tőkepozícióval rendelkező kisebb bankoknál léphet fel eladási kényszer, amennyiben az eszközminőség romlik a megemelkedett kamatlábak miatt.
A kiemelkedő nyereségrátáknak köszönhetően pedig a potenciális felvásárlók erős tőkebázissal rendelkeznek majd a tranzakciók végrehajtásához
– foglalta össze Márton Albert, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás partnere.
„Az elmúlt évek konszolidációs hulláma során a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás csapata számos tranzakcióban vett részt, a 2023-ban megkötött ügyletek többségében az eladói vagy a vevői oldalt közvetlenül támogattuk. A bankpiacok jelenlegi dinamikája alapján és a fokozatosan csökkenő kamatkörnyezet következményeként a következő években a konszolidáció további folytatódására számítunk” – foglalta össze Márton Albert, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás partnere.
„Historikusan a banki M&A tranzakciós aktivitás jövedelmezőségi és így tőkehelyzet-turbulenciák esetén emelkedik meg. A magas kamatkörnyezetnek egyelőre a pozitív hatása érződik a megemelkedett kamatmarzson keresztül, megemelkedett kockázati költségek nem látszanak. Amennyiben ez megváltozik, az stimulust adhat a tranzakciós aktivitásnak” – mondta el Csomor Csaba, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.