BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Demenciával küzdők ápolására tanít majd a hiánypótló képzés

Magyarországon 250 ezer, családtagokkal együtt egymillió ember küzd a betegséggel – a diagnosztizált betegek száma ráadásul várhatóan jelentősen emelkedik majd a következő évtizedekben. Ezért is nagyon fontos a Johannita Segítő Szolgálat által elindított hiánypótló képzés, amely nemcsak egészségügyi dolgozókat, hanem demens szeretteikről gondoskodó családtagokat is felkészít az ápolással járó feladatokra.

Egyedülálló képzéssel segíti a betegeket ápolók munkáját a Johannita Segítő Szolgálat – jelentették be, miután megkapta a svéd királyné által alapított Stiftelsen Silviahemmet akkreditációját a Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetszolgálat Ördögárok utcai idősek otthona.

Cropped,Shot,Of,A,Senior,Woman,Holding,Hands,With,A
Negyedmillió demens beteg él Magyarországon/Fotó: Shutterstock

A Johannita Segítő Szolgálat képzése segítségével létrejöhet egy olyan trénercsapat, amely nemcsak egészségügyi dolgozókat, hanem demens szeretteikről gondoskodó családtagokat is felkészít az ápolással járó feladatokra.

Magyarországon 250 ezer ember küzd a betegséggel – a diagnosztizált betegek száma ráadásul várhatóan jelentősen emelkedik majd a következő évtizedekben. 

A demenciával sem betegként, sem gondozóként nem könnyű megküzdeni. 

Nagy segítséget jelentene a családoknak, ha lennének olyan képzések, amelyeken megtanulhatnák, hogyan ápolják demens hozzátartozójukat úgy, hogy a beteg életminősége is javuljon, és a család is jobban viselje a gondozással járó komoly terheket – mondta Porcsalmy László, a Johannita Segítő Szolgálat elnöke. 

Egymillió embert érint a betegség nálunk

A demenciával élőket gondozó családtagokkal együtt már majdnem egymillió embert érint a betegség hazánkban. Mindezek ellenére 

itthon még mindig nehéz információhoz jutni a demens betegek gondozásáról 

 – emelte ki Porcsalmy László.

Diagnosis,Lewy,Body,Dementia,On,A,Hospital,Desk,And,Stethoscope,
Nappali foglalkoztató nyílhat hamarosan Budapesten a demens betegeknek /Fotó: Shutterstock/

A svéd Stiftelsen Silviahemmet viszont közel két évtizede kínál ilyen képzést, tanulni van kiktől és van miért.

A Johannita Segítő Szolgálat kezdeményezésére tavaly szeptemberben a Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetszolgálat Ördögárok utcai idősek otthonában indult el a demens betegek gondozását végzők képzése a magyar és a svéd johanniták forrásából, valamint kormányzati támogatásból. A svéd szervezet akkreditációját néhány nappal ezelőtt kapta meg a szeretetotthon, ezzel 

Magyarország lett a harmadik az európai országok sorában, amelynek van olyan intézménye, ahol a Silviahemmet korszerű elvei alapján gondozzák a demens betegeket.

Nappali foglalkoztatót terveznek demenseknek

Az akkreditáció azt is lehetővé teszi, hogy létrejöjjön egy magyar trénercsapat. A Johannita Segítő Szolgálat távlati tervei között az is szerepel, hogy

 svéd mintára nappali foglalkoztatót hoznak létre demenciával küzdő embereknek,

 akik szakszerű kezelést kapnának, és különböző foglalkozásokon vehetnének részt.

Világméretű probléma

A demencia ugyanis egyre több embert érint: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint körülbelül 55 millió ember él együtt a betegséggel, amely negatív hatással van a memóriára és más kognitív folyamatokra, sőt az egyszerű, mindennapi feladatok elvégzését is megnehezíti vagy ellehetetleníti. A szakértők arra számítanak, hogy a betegek száma 2030-ra 78 millióra, 2050-re pedig 139 millióra emelkedik majd. Ami egyben azt is jelenti, hogy egyre többen ápolnak olyan családtagot, aki demenciával küzd – ők olyan munkát végeznek napi 24 órában, amely komoly mentális és fizikai terhek viselésével jár.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.