A gyógyító és betegségmegelőző programok eredményeként három évvel nőtt a magyar emberek egészségben eltöltött várható éveinek a száma – közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium politikai államtitkára az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) és a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) záróeseményén. Hozzátette, hogy Magyarország jól tudta felhasználni az európai uniós forrásokat, látható társadalmi eredményeket és jelentős előrelépéseket sikerült elérni.
Rétvári Bence kifejtette, hogy egy évtizeddel ezelőtt Magyarország az egészségben eltöltött évek tekintetében a 21. volt az EU-tagállamok között, most viszont a 14. Hozzátette, hogy másfél évvel emelkedett a várható élettartam is.
A fejlesztések meghozták eredményeiket, a magyar emberek tovább élnek egészségben és tovább is élnek
– összegzett az államtitkár, kiemelve: mindemellett egymillió új munkahely jött létre, ezzel jelentősen csökkent a súlyos anyagi nélkülözésben élők száma, amit az Eurostat is elismer.
A 18 év alattiaknál gyakorlatilag megfeleződött a szegénységben élők száma: amíg európai uniós szinten 31 százalékos volt a csökkenés, addig Magyarországon 49 százalék.
A hátrányos helyzetű 0–3 év közötti gyermekeket EU-s forrásból finanszírozott RSZTOP-programokkal segítették, továbbá 3 és 18 éves kor között a hazai költségvetésből 31 milliárd forintról 100 milliárd forint fölé emelték a szociális étkeztetésre fordítható forrásokat, ezáltal biztosították a rendszeres étkeztetést tanítási időszakban és azon kívül is.
Ágostházy Szabolcs, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára elmondta: a 2014–2020 közötti időszakban az EFOP keretében
mintegy 8700 milliárd forint forrást használtak fel, és mintegy 52 ezer projektet valósítottak meg
az egészségügy, az oktatás és a társadalmi felzárkóztatás területén. Kiemelte a bölcsőde- és óvodafejlesztéseket, mint mondta, 15 ezerrel több gyermek járhat ma bölcsődébe és óvodába, mint korábban.
A mostani, 2021–2027-es EU-s finanszírozási ciklusban a források blokkolásának feloldása után már Magyarország rendelkezésére áll mintegy 12 milliárd euró (4744 milliárd forint).
Ágostházy Szabolcs hozzátette: nemzeti előfinanszírozással már 9300 támogatási szerződést elindítottak, így hazánk a programok végrehajtásában a EU-tagországok között az élen jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.