Februárban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezer fővel, 4 millió 723 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma eközben 227 ezer fő, a munkanélküliségi ráta pedig 4,6 százalék volt – tudatta csütörtöki gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 721 ezer fő volt, 31 ezerrel több az egy évvel korábbinál.
A férfiaknál a foglalkoztatottak létszáma lényegében nem változott, 2 millió 490 ezer főt tett ki, míg a nők esetében 27 ezerrel, 2 millió 232 ezer főre bővült.
a 15–74 éves munkanélküliek száma az előző évhez képest 33 ezer fővel, 232 ezer főre, míg a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal, 4,7 százalékra nőtt.
• A férfiaknál a munkanélküliek száma 124 ezer fő volt, munkanélküliségi rátájuk 0,6 százalékponttal, 4,7 százalékra emelkedett. A nőknél a munkanélküliek száma 108 ezer főt tett ki, a munkanélküliségi ráta pedig 0,6 százalékponttal, 4,6 százalékra növekedett.
• A munkakeresés átlagos időtartama 9,1 hónap volt, az összes munkanélküli 43 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 33 százaléka legalább egy éve keresett állást.
• A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 2024. február végén az egy évvel korábbihoz képest 4,0 százalékkal, 235 ezer főre csökkent.
Idén januárban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 699 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 222 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalék volt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése szerint egyébként a múlt évtized sikeres gazdaságpolitikai reformjainak köszönhetően a foglalkoztatottak száma 850 ezerrel nőtt, mára pedig meghaladja a 4,7 milliót Magyarországon. A 15–74 éves korosztályban a foglalkoztatási ráta a 2010-es 50,6 százalékról 2023-ra 64,6 százalékra emelkedett. Ez nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó adat, hiszen 3,2 százalékponttal meghaladja az EU-átlagot, a régióban pedig Csehország után a legmagasabb érték.
Czomba Sándor szerint megszilárdult a munkaalapú társadalomCzomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az adatokat értékelve kiemelte, a munkaalapú társadalom megszilárdult, a nemzeti kormány sikerrel védte meg a magyar munkahelyeket és a családokat. A foglalkoztatáspolitikai eredmények szerint egyértelműek: a Gyurcsány-korszakhoz képest 1 millióval dolgoznak többen, átlagosan már több mint háromszor magasabb fizetésért. Hozzátette: februárban a foglalkoztatottság és a munkanélküliek száma párhuzamosan növekedett, miközben a regisztrált álláskeresők száma mélyponton van. Mindez azt jelenti, hogy bővül az aktivitás – a 15–74 éves korosztályban egy év alatt több mint 63 ezer fővel nőtt –, azaz olyanok jelennek meg a munkaerőpiacon, akik korábban inaktívak voltak. Ez lehetőséget, alapot biztosít a foglalkoztatás további bővítésére. Rámutatott: 2024-ben a kormány újraindítja a gazdasági növekedést. A kabinet általános versenyképességi célkitűzése, hogy hazánk 2030-ra elérje az Európai Unió fejlettségi szintjének 90 százalékát. Ehhez az szükséges, hogy a GDP-arányos beruházási ráta elérje a 30, a foglalkoztatási ráta pedig a 85 százalékot. Az államtitkár hangsúlyozta, a foglalkoztatottság növelését a hazai munkaerő-tartalékok mozgósításával kell megvalósítani. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.