A jegybank érdeklődéssel várja a kormány által beígért versenyképességi reformok részleteit, ezek nélkül a fenntartható növekedés Magyarországon lényegesen kisebb lenne – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az MNB legújabb globális vitairatának bemutatóján csütörtökön. A Fenntartható GDP – Globális vitairat című könyv ismertetésén hozzátette: teljes fordulatra van szükség a gazdaságban, nemcsak Magyarországon, de összeurópai szinten is, hiszen a múltban kialakított eljárások a jövőben már nem biztos, hogy alkalmazhatók lesznek. A digitalizáció mellett a környezeti változások miatt is elengedhetetlen a folyamatok újratervezése.
Az alelnök szerint az idei év a növekedés szempontjából új kihívásokat hozott, mára már nem csak a járvány, az energiaválság és a geopolitikai feszültségek nehezítik a helyzetet, meg kell küzdeni a fenntarthatóság problémájával is.
Megjegyezte:
Új indikátorok kidolgozására van szükség a növekedés mérésére a fenntarthatóság érdekében.
A szabadság, a boldogság és az önmegvalósítás szintjét miért ne lehetne mérni? – tette fel a kérdést, utalva arra: ezek a tényezők kulcsfontosságúak a minőségi élet szempontjából.
Az elmúlt évtizedekben megfigyelhető volt a gazdaság exponenciális növekedése, nagy kérdés, hogy a jövőben meddig folytatható az ilyen típusú bővülés. Több mint aggasztó a kérdés, hogy a föld képes lesz-e megbirkózni egy a jelenleginél kilencszer-tízszer nagyobb kibocsátással, ami reális az előttünk álló években – húzta alá.
A központi pénzintézet alelnöke bemutatta a GPD fenntarthatóságát jelző mutatót (sGDP), amely meghatározza, hogy mekkora lenne a gazdasági teljesítmény, amely
mellett jönne létre.
Az utóbbi években tapasztalt hőhullámok, áradások, a demográfiai trendek, az eladósodottság mértéke, a szociális feszültségek mind arra figyelmeztetnek, hogy fenntarthatóbb pályára kell terelni a gazdaságot.
Az MNB-nek nincs kész válasza mindezekre a problémákra, éppen ezért is fontos a közös gondolkodás.
Virág Barnabás felidézte, hogy az MNB két évvel ezelőtt bocsátotta útjára az első globális vitairatát a fenntartható közgazdaságtanról, azóta nem álltak le a munkával, és lefektették a fenntartható gazdaság új módszertanának alapjait.
Az MNB első globális vitairatát
Új fenntartható közgazdaságtan címmel 2022. május 7-én mutatta be Matolcsy György jegybankelnök.
Előadásában hangsúlyozta, hogy az új gazdasági elmélet középpontjában már nem a tőke és a nyereség, hanem a közérdek, tehát a fenntarthatóság és az élet megbecsülése áll.
A vitairat alaptézise az MNB honlapján elérhető dokumentum szerint, hogy az élet minden területén fenntarthatósági fordulatra van szükség, és ezt a közgazdaságtudománynak is tükröznie kell. A megújításnak most van itt az ideje, mert a 21. század kihívásait nem lehet a 20. század gondolataival és eszközeivel kezelni.
Az első fejezet a jegybankelnök írásával kezdődik, aki azzal indít: a civilizációnak a fennmaradása érdekében fenntarthatósági fordulatot kell végrehajtania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.