A területi fejlesztési politika célja, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé kerüljön – mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Magyarország húszéves európai uniós tagsága alkalmából szervezett konferencián Budapesten.
A magyar uniós tagság húsz évét értékelő rendezvényen a tárcavezető úgy fogalmazott: uniós szinten területi kiegyenlítődés figyelhető meg a tagállamok fejlettségében, és jó hír, hogy
Magyarország lendületesen csatlakozik az EU átlagához.
Rossz hír viszont, hogy országon belül mégis növekednek a területi különbségek – tette hozzá.
A miniszter megjegyezte, hogy míg Budapest fejlettsége már 2004-ben meghaladta az EU átlagát (129 százalék), és 2022-ben az uniós fejlettségi átlag 158 százalékát hozta, addig a fővároson kívüli régiók felzárkózási folyamata lényegesen lassabb.
Azt mondta: a vidék és a városok élhetőbbé tétele egyaránt fontos feladat; ehhez a vidéknek és Budapestnek felelősséget kell vállalnia egymásért. Szavai szerint annál élhetőbb és versenyképesebb egy tagállam, minél magasabb benne a kohézió szintje.
Az északkeleti és a dél-dunántúli járások a 2021-es adatok szerint még mindig átlag alatti fejlettségűek, de a Miskolc és Kassa közötti gyorsforgalmi út megépülése látványos eredményeket kezd hozni, továbbá Miskolc, Nyíregyháza és Debrecen környékén a külföldi befektetések is dinamizálják a térséget. Szegeden, Pécsett és Debrecenben is nagyon komoly beruházások indultak – összegezte.
Oliver Röpke, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke azt mondta: támogatja az unió bővítését, mert a megfelelő módon kezelt bővítés politikai biztonságot generál. Ez pedig kulcsfontosságú szempontja a közös európai modell sikerének – húzta alá.
Hozzáfűzte: a civil társadalom hangját meg kell hallgatni, mert a civil társadalom és az uniós intézmények együtt alakíthatják az európai politikát. Szerinte az uniós döntéshozatal során ma gyakran túl későn történik vagy elmarad az egyeztetés a civil szervezetekkel.
Fontosnak nevezte a „befogadó megközelítést”, majd kiemelte, Európában mindenkinek lehetőséget kell kapnia, és senki nem maradhat le.
Magyarország húsz éve, 2004. május 1-jén lett az Európai Unió tagja. Az Európai Közösségek (EK) és Magyarország között 1988. augusztus 8-án létesült diplomáciai kapcsolat. A Magyar Köztársaság és az EK közötti, Antall József miniszterelnök által 1991. december 16-án Brüsszelben aláírt társulási megállapodás 1994. február 1-jén lépett életbe.
1994. április 1-jén a volt szocialista országok közül elsőként hazánk nyújtotta be hivatalosan az Európai Uniónak a teljes jogú tagságot kezdeményező csatlakozási kérelmet.
Az 1998. március 30–31-én kezdődött csatlakozási tárgyalásokat az uniós országok vezetőinek 2002. decemberi koppenhágai csúcstalálkozóján zárták le.
A csatlakozásról 2003. április 12-én tartottak ügydöntő népszavazást Magyarországon, ezen 45,62 százalékos részvétel mellett a szavazók 83,76 százaléka voksolt igennel.
Április 16-án – további kilenc ország vezetője mellett – Medgyessy Péter miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter Athénban aláírta az EU-hoz történő csatlakozásról szóló okmányt.
2004. május 1-jén tíz európai ország – Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia – csatlakozásával megvalósult az ezzel már 25 tagú EU történetének ötödik, egyben legnagyobb bővítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.