Az otthoni munkavégzés biztosítása alapvető elvárás azokon a területeken, ahol erre lehetőség van a magyar alkalmazottak közel kétharmada szerint – derült ki az Erste Facebook-oldalán készült felmérésből.
A kutatást ismertető, szerdai közleményben a bank HR-vezetője, Mihók Krisztina elmondta, hogy a nagyobb rugalmasságra a dolgozók oldaláról már a járvány előtt is volt igény, ezt a folyamatot erősítette fel a pandémia.
A felmérésből az is kiderült, hogy a többség tetszését megnyerte a koronavírus-járvány alatt megtapasztalt home office, amire sok munkahelyen is van lehetőség.
Az Erste kérdőívét kitöltők 92 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a mostani munkahelyén lehet otthonról is dolgozni,
és további 5 százalék válaszolta, hogy szerinte megoldható lenne a home office a munkakörében, de a munkáltatója nem engedélyezi azt. Akiknél van, vagy úgy érzik, lenne lehetőség az otthoni munkavégzésre, a válaszadók 61 százaléka nyilatkozott úgy, hogy annak engedélyezése alapvető elvárás, míg 32 százalék szerint nagyon fontos. A budapestiek körében pedig a fenti két válaszlehetőséget 94 százalék jelölte meg, míg vidéken ez az arány csak 92 százalék.
Statisztikailag azonban inkább tűnik szignifikánsnak, hogy a 36 évesnél fiatalabbak 65 százaléka tartja alapvető elvárásnak a home office engedélyezését, míg az idősebbek körében csak 59 százalék.
Ha a távmunkát engedélyezik, úgy 33 százalék akár teljes egészében dolgozhat otthonról, amit a háromnapi home office lehetősége követ 26 százalékkal, míg 16 százalék nyilatkozott úgy, hogy heti négy napot lehetnek otthon, míg 15 százaléknak erre csak heti kettő, 6 százaléknak pedig heti egy nap lehetősége van.
Arról azonban csak a dolgozók 62 százaléka dönthet teljesen szabadon, hogy mikor dolgozik otthonról. A munkaadó a válaszadók 30 százalékának szabja meg részben, hogy mikor végezheti home office-ban a munkáját (például hétfőnként kötelező bejárni az irodába), 5 százalék pedig egyáltalán nem dönthet arról, mely napokon dolgozhat otthonról.
A kutatás során az Erste közösségimédia-elemzésnek (social listening) vetette alá az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos beszélgetéseket, amiből az derült ki, hogy a dolgozók a rugalmasság mellett a spórolási lehetőségeket szeretik a home office-ban. Ugyanis
nemcsak az ingázás költsége marad a dolgozók zsebében, de például ruhatáruk is lassabban használódik el.
Sokan számoltak be arról, hogy hatékonyabban tudnak otthonról dolgozni a kevesebb zavaró tényező miatt. Abban viszont megoszlanak a vélemények, hogy a teljes távmunka az ideális, vagy szükség van bejárós napokra. A heti pár napos iroda munka mellett szólhat, hogy így van tér beszélgetni a kollégákkal, ami sokat segít a csapaton belüli jó viszony kialakításában és fenntartásában.
Mihók Krisztina elmondta azt is, hogy a bank a home office bevezetése óta eltelt években nem tapasztalt visszaesést a munkavégzés hatékonyságában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.