A Nemzetgazdasági Minisztérium egyik legfontosabb feladata, hogy a következő években uniós szintre fejlessze a hazai vállalkozási szektor termelékenységét – erről beszélt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a KAVOSZ Zrt. közös konferenciáján Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) technológiáért felelős helyettes államtitkára. A konferenciasorozat ma Kecskeméten folytatódott.
A termelékenység növekedésének egyik sarokpontja a technológiai fejlesztés, így az NGM-en belül is kiemelt területnek számít. Szolnoki Szabolcs szerint az NGM-nek eddig több befejezett és sikeres programja volt, az egyik legfontosabb a digitális fejlődést támogató, ennek keretében 300 milliárd forint forrást sikerült kihelyezni.
Az új versenyképességi stratégia fő pillére maradt a technológiai fejlődés, a cél, hogy Magyarország technológiai fejlettség tekintetében rövid időn belül elérje az EU fejlettségének 90 százalékát.
A magyar gazdaság sajátossága miatt előtérbe kerül az autóipar. Itt a minisztérium segítségével transzformációklasztert hoztak létre, amely abban segíti a kis és közepes beszállítókat, hogyan tudnak átállni egy új hajtáslánc kiszolgálására.
Szolnoki Szabolcs adatai szerint a technológiai fejlesztések hatására az egyes ágazatok GDP-hozzájárulása is növekedett, magyarán ez minden szektor számára jövőképet és perspektívát kínál. A technológiai fejlesztések elősegítésére a minisztérium az Ipar 4.0 stratégia keretei között német mintára mérnöki tanácsadást kínál a vállalkozásoknak. Ehhez egy kamiont alakítottak ki, amely járja az országot.
A helyettes államtitkár előadása végén kiemelte a mesterséges intelligenciát is, ez a következő években meghatározza majd a vállalkozások életét és üzletmentetét. Utalt az AIAct-re is, az EU mesterséges intelligenciát szabályozó rendszerére, amelynek ismerete elengedhetetlen lesz a jövőben.
A konferenciát Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei kereskedelmi és iparkamara elnöke nyitotta meg. Úgy véli, a helyi kamarák is fontos szerepet töltenek be a gazdasági döntéshozatalban, egyre több kérdésben kérik ki a véleményüket. Fontos kérdés persze, hogy a vállalkozások milyen jogi és gazdasági környezetben dolgoznak. Szerinte ma nincs olyan vállalkozás, amelynek ne lenne valamilyen problémája.
Parragh László, az MKIK elnöke erre a gondolatsorra reagálva jegyezte meg, hogy az elmúlt három-öt év meglehetősen mozgalmas volt globális és lokális szinten, és a gyorsan változó környezet komoly kihívásokat jelentett a vállalkozásoknak. Éppen emiatt és a mai GDP-adatra is reagálva megjegyezte, hogy jelen állás szerint nem az a kérdés, hogy milyen növekedési lehetőségek mutatkoznak, milyen gazdaságnövekedési környezet alakul, hanem az, hogy a gazdaság stabil-e, vagy sem. Az előadásában utalt arra, hogy az elmúlt időszak sokkjait is stabilan vészelte át a hazai gazdaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.