BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Bosch Annual Press Conference

A Bosch továbbra is kiemelkedően teljesít Magyarországon

A német vállalat 2207 milliárd forintos árbevétellel megismételte Magyarországon az egy évvel korábbi kiemelkedő teljesítményét. Kutatás-fejlesztésre 136 milliárd forintot fordított itthon a Bosch. Magyarországon működteti a Bosch az egyik legnagyobb európai K+F központját. A Bosch Budapest Innovációs Kampusz csaknem négyezer kutatás-fejlesztésben dolgozó szakembert foglalkoztat

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója, a kedvezőtlen globális gazdasági folyamatok ellenére 2023-ban 2207 milliárd forintos árbevétel ért el Magyarországon, beleértve a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatok közötti kereskedelmet is – derült ki a német vállalat éves hazai adataiból.

Bosch Annual Press Conference
A Bosch jó évet zárt tavaly Magyarországon is / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Ez stabil teljesítmény az előző évi eredményhez képest. A Bosch csoport magyar piacon elért forgalma – a csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele – pedig 9 százalékkal 343 milliárd forintra nőtt.

Kutatás-fejlesztésre 136 milliárd forintot fordított a vállalat, ami 21 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.

Emellett a Bosch folytatta a már megkezdett magyarországi beruházásait, tavaly 145 milliárd forintot fordított arra, hogy a legmodernebb technológiákat és eszközöket használva szolgálja ki partnereit. 2023 végén a cégcsoport több mint 18 300 munkavállalót foglalkoztatott Magyarországon, közülük 3900-an dolgoznak a kutatás-fejlesztésben.

A technológiai fejlődés óriási ütemben gyorsul a világon, a legújabb és legmodernebb megoldások alkalmazása teljesen új távlatokat nyit meg az iparban, a közlekedésben és a háztartásokban egyaránt – mondta Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban. 

A Bosch a jövő mobilitásának fejlesztésére és gyártására összpontosít

A magyarországi Bosch csoport fejlesztési és gyártási tevékenysége során is a jövőt formáló területekre fókuszál, kiemelten az elektromobilitásra, az autonóm járművekre, a mesterséges intelligenciára és az ipari digitalizációra.

A csoport legnagyobb gépjárműelektronika gyára a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft., ahol a kormányvezérlés és a vezetéstámogató rendszerek mellett a gyártott alkatrészek dinamikusan fordulnak a jövőorientált, komplex és csúcstechnológiát jelentő elektromos vezetési rendszerek felé. Tavaly több új, az elektromos járművekhez használt teljesítményelektronikai megoldás gyártását is megkezdték.

A Bosch várakozásai szerint 2030-ra az összes új autó 70 százaléka lesz tisztán elektromos Európában.

A járműipari alkatrészek, valamint elektromos hajtásrendszerek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél innovatív befúvómotorok gyártását kezdték meg, és számottevően nőtt az újgenerációs motor-hűtőventillátorok forgalma. Az eBike Systems üzletág Miskolcon megkezdte az elektromos kerékpárok ABS rendszereinek végösszeszerelését. A szintén miskolci, kéziszerszámokat és eBike-akkumulátorokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft.-nél új, automatizált gyártósorokat helyezett üzembe az eBike Systems terület. A tervek szerint halad a két miskolci Bosch vállalat közös raktárának kivitelezése, amellyel az eddiginél hatékonyabb, automatizált logisztikai folyamatokra tudnak majd áttérni. A logisztikai központ átadása 2024 második felében várható.

A járműipari alkatrészek gyártásával és fejlesztésével foglalkozó maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft.-nél tavaly megkezdték a legújabb generációs elektromos szervokormányok sorozatgyártását prémium sportautók számára.

2025-re minden Bosch termékben lesz mesterséges intelligencia, vagy annak segítségével készül

A Bosch nagy hangsúlyt fektet a mesterséges intelligencia használatára. A magyarországi telephelyeken a mesterséges intelligencia a gyártásnál tölti be a legfontosabb szerepet, egyebek között a gyártás-optimalizálásához szükséges adatelemzéseknél, a folyamatok ellenőrzésénél, valamint a gyártósorok karbantartásának tervezésénél. Miskolcon például mesterséges intelligencia támogatja az eBike-gyártósorok hibaelemzését, és azonosítja az eltérések okát. Makláron a szenzorgyártás során, statisztikai alapú korrekciót vezettek be, amely növeli a hatékonyságot és könnyíti a folyamatot felügyelők munkáját.

Orbán Viktor: Magyarországon lesz elég gáz és áram, nálunk nem kell bezárni egyetlen gyárat sem

Újra kell gondolni az eszközöket, a szankciók nem érték el a céljukat – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Bosch legújabb budapesti innovációs campusának átadásán. A kormányfő hangsúlyozta: Európában baj lesz az energiahiányból, Magyarországon viszont a jövőben is érdemes lesz befektetni.

A Bosch az oktatási együttműködéseiben is kiemelt szerepet szán a mesterséges intelligenciának, amely része az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Ipari Tanszékkel, a Bosch-BME Innovatív Járműtechnológiai Kompetencia Központtal, a Budapesti Gazdasági Egyetemmel, valamint a Miskolci Egyetemmel végzett közös munkának.

Az oktatás továbbra is fontos eleme a cég stratégiájának

A német vállalat kutatás-fejlesztési ökoszisztémájában az egyetemek elsőkézből tájékozódhatnak az ipari trendekről, hogy még hatékonyabban tudják támogatni a technológia fejlődését. A Bosch a közös projektekkel erősíteni tudja a kutatásait, a hallgatók pedig már egyetemi éveik alatt bekapcsolódhatnak ipari fejlesztésekbe.

Kilátások és stratégiai tervek jövőre

A Bosch csoport 2023-ban növelte árbevételét és eredményét, valamint a kihívásokkal teli üzleti környezet ellenére is sikeresen folytatja növekedési stratégiáját. Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke kiemelte: „A 2023-as üzleti évben teljesítettük pénzügyi céljainkat és a félvezetőktől az integrált épületrendszerekig több üzleti területen is megerősítettük piaci pozíciónkat.” A cégcsoport a kedvezőtlen gazdasági és piaci körülmények ellenére az előző évhez képest 3,8 százalékkal, 91,6 milliárd euróra növelte árbevételét. Az 5,3 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredmény 1 százalékponttal lett magasabb az előző éves eredménynél. Utóbbi jobban alakult a vártnál, ám még mindig elmarad a hosszútávon elvárt legalább 7 százalékos céltól, amit a Bosch 2026-ig tervez elérni. 2024 első negyedévében éves szinten 0,8 százalékkal csökkent az árbevétel, ami árfolyamhatások nélkül 2,7 százalékos növekedést jelent.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.