Rekord hitelkihelyezéssel zárta 2023-at az Exim Magyarország a kedvező kamatozású hitelprogram-konstrukciók iránti erős kereslet, valamint a bővülő közvetlen belföldi finanszírozás eredményeként. Üzleti fókuszában a bizonytalanabb gazdasági környezetben működő magyar exportőrök és beszállítók banki termékekkel történő segítése mellett a kormányzati anticiklikus gazdaságpolitika támogatása is kiemelt szerepet kapott az erről kiadott közlemény szerint.
A folyósítások értéke közel 1444 milliárd forint volt, nagyobb 2022-es folyósítások két és félszeresénél. Az Eximbank mérlegfőösszege több mint 74 százalékkal 3642 milliárd forintra emelkedett, stabil pénzügyi mutatók: magas tőkeellátottság és likviditás, javuló portfólióminőség és pozitív eredmény mellett. Adózott eredménye 18,5 milliárd forint volt, tőkemegfelelési mutatóját stabilnak nevezi a közlemény. (A Világgazdaság a bank múlt évi eredményéről is beszámolt.)
Az Exim 30 éves fennállásának egyik legkeresettebb finanszírozási konstrukciója, a 2023-ban indult Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram sikeresen támogatta a vállalkozásokat a megnövekedett hitelkamatok miatti finanszírozási problémák megoldásában, valamint a beruházások növelésében.
Az ezermilliárd forintos keretösszeggel meghirdetett hitelprogramban 2023-ban 2767 szerződést kötöttek a megcélzott magyar vállalkozások.
Ez év elején további 200 milliárd forinttal bővült a hitelprogram kerete a rendkívüli érdeklődésnek köszönhetően. A program jelentős szerepét mutatja, hogy 2023. március és 2023. december között az új vállalati hitelszerződések több mint negyedét (28 százalékát), 868 milliárd forintot az e programban szerződött hitelek adták.
Az Eximnek továbbra is az a célja, hogy minél több magyar vállalkozás sikerét elősegítse, ezt az idén különösképpen az export erősítésével és a hazai vállalatok kifektetéseinek támogatásával, ezt Hoffmann Mihálytól, az Exim Magyarország pénzügyi vezérigazgató-helyettesétől idézte a közlemény.
Az Eximbank az expanzív hitelezés forrását a hitelfelvétel mellett elsősorban a hazai és közel egy évtized után a nemzetközi piacokon történő újbóli kötvénykibocsátásokkal teremtette meg. A múlt év tavaszán egy 1,25 milliárd dolláros, sikeres nemzetközi devizakötvény-kibocsátást hajtott végre, amely a Magyar Állam kibocsátásait leszámítva az egyik legnagyobb ilyen jellegű tranzakció volt a magyar tőkepiacok történetében. Az ősszel több mint tíz év után újra euró alapú nemzetközi kötvénykibocsátást valósított meg, ennek során 1 milliárd euró értékben értékesített kötvényt a tőkepiacon.
A nemzetközi piacokon Magyarországgal szemben továbbra is töretlen a bizalom, amelyet jól példáz, hogy mindkét sikeres kötvényaukción a befektetők kiemelt érdeklődést mutattak.
Az Exim intézménypáros másik tagja, a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (Mehib) biztosítói kötelezettségvállalási állománya a 2022. év véginél 11 százalékkal magasabb, 775 milliárd forint lett, és mérlegfőösszege is 11 százalékkal nőtt. Az egyedi ügyletek esetében a Mehib és az Eximbank szorosan együttműködik, mivel az Eximbank által nyújtott vevőhitelek és segélyhitelek Mehib-biztosítással vehetők fel. A biztosítási portfólió reláció szempontú diverzifikáltsága nőtt 2023-ban, a biztosító 42 viszonylatban nyújtott biztosítási fedezetet 2023 végén.
Az Exim Magyarország ügyfeleinek száma 15 százalékkal nőtt tavaly, így az intézménypáros összesen 3344 vállalkozás támogatásában vesz részt. Az ügyfelek 87,5 százaléka a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalkozások közül kerül ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.