Az iváni gazda, Pócza Albert édesapja fedezte fel egy áprilisi napon, hogy egyik versenylovuk a földön fetreng, rajta temérdek méhhel. Azonnal telefonált a fiának, hogy gyorsan térjen haza. „Azonnal otthon voltunk, odarohantam az egyik lovamhoz, de amikor 4-5 méterre lehettem, engem is megtámadtak. Hirtelen nem jutott más eszembe, elfutottam egy teherautóért, raktam rá kis szalmabálákat, azokat meggyújtottam a platón és odajártam a közelükbe, hátha attól elmenekülnek" – kezdte korábbról a történetet a kisalföld.hu riporterének.
Abban bízott, hogy a méhek nem szeretik a füstöt, csak az volt a probléma, hogy a füstben próbálták kezelni a lovakat, így majdnem ők is megfulladtak a mentés közben. Azt mondják, a ló néhány méhcsípéstől is elpusztulhat, ebben az esetben pedig ezernyi méhszúrás érte őket – idézte fel Albert a fájdalmas emlékeket.
„Azonnal hívtam a méhek tulajdonosát, de a falubeli méhészek hamarabb értek oda: gyakorlatilag senki nem tudott csinálni semmit. Jöttek a tűzoltók, ők vízsugárral hűtötték a lovakat, és addig nem támadtak bennünket, így tudtuk őket kezelni. Az orvos mindent megtett, amit tudott ebben a veszélyes helyzetben is” – összegezte az iváni gazda.
A kiérkező állatorvos a helyszínen drámai kép fogadta: több riadt ló folyamatos mozgásban volt, két állat feküdt a réten egy pedig állt, de nem mozdult. „A fekvő lovak mellé érve a tulajdonossal megkezdtük az állatok szakszerű kezelését, ezt azonban nehezítette a hajamba, arcomba mászó méhek raja. Volt, hogy egyszerre 20 méh is mászott a fejemen, ezek nagyban nehezítették a kezelést. Többször menekültem füstfelhőbe, hogy leszálljanak rólam” – írta jelentésében az állatorvos.
A lovak teste, de leginkább a feje körül kisebb-nagyobb csapatban rajzottak méhek, az állatok csapkolódtak. A fekvő állatokon erős allergiás tüneteket véltek felfedezni, csalánkiütéses bőrt, valamint rengeteg méhfullánkot – fogalmazott jelentésében az állatorvos. Leírta azt is, hogy a felnőtt ló és egy csikó helyben elpusztult, a másik csikó állapota válságos volt. A többi lovat is kezelte injekciókkal, azok viszonylag jól voltak. Végül összesen három ló pusztult el.
„Azóta is mindennap felhívom a méhészt. Felajánlottam neki egy területemet ingyen. Ott nem zavarnának senkit sem a méhei, de nem akarja elszállítani őket. Pedig ahogy a lovaimat megtámadták, egy embert is megtámadhattak volna” – számolt be a szomorú eseményt követő fejleményekről.
Pócza Albert nem tudja, mennyi méh csípte meg, mert a lovai mentésével volt elfoglalva, amely nagy stresszt jelentett számára, de estére ő is kórházba került.
A pulzusa 35-re esett, a szaturációja 82 volt, a vérnyomását már nem tudták megmérni, anafilaxiás sokkot kapott, adrenalin injekcióval hozták vissza
– mesélte a gazda, aki azon kívül, hogy évek óta szervezi a nemzeti vágta iváni futamát, lovasnapot tart, gyerekeket kocsikáztat, a gazdaságban is vendégül szokta látni az ovisokat. Felvetette a kérdést: mi történt volna, ha velük is az történik, ami a lovaival.
A kisalföld.hu megkereste a méhek gazdáját is, aki apósa telkén tartja a kaptárakat. Megkérdezték az esetről, ám ő azt mondta, nem kíván nyilatkozni az ügyben. Mindössze annyit mondott, hogy jelenleg jegyzői döntés alatt van az ügy, birtokvédelmet kértek a méhei ellen. Úgy fogalmazott, az ügy lezárásáig nem szeretne beszélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.