Nem volt vége a lendületnek, szerdán is folytatódott az üzemanyagár-csökkenés Magyarországon. Az üzemanyagár-figyelő blog szerint ugyanis szerdától a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is tovább csökken, a benziné bruttó 5 forinttal, a gázolajé bruttó 4 forinttal.
Szerdán bejelentette a kormány, hogy egyelőre lekerül a napirendről a benzinárstop kérdése, ami egyébként nem hatósági árplafont, hanem dinamikus, piaci mozgásokhoz igazított árazást jelentett volna. A hazai kereskedők tűkön ültek, és
az utolsó pillanatban is látványos üzemanyagár-csökkentést hirdettek meg, az eddigi időszak talán legnagyobb engedményét.
A Holtankoljak szerint ugyanis pénteken tovább zuhantak az üzemanyagárak, ráadásul az eddiginél magasabb mértékben.
Az elmúlt hetekben rendkívüli üzemanyagár-csökkentésnek lehetünk tanúi Magyarországon. Április 17-én még arról számoltunk be, hogy 95-ös benzin átlagára 650 forint per liter, a gázolajé pedig 647 forint. Három hét leforgása alatt tehát a benzin átlagára 34 forintot zuhant, a dízelnél pedig 40 forintos literenkénti csökkenés állt be. A kereskedők tehát alaposan lefaragták az árakat, ahogyan azt kérte tőlük a kormány. A kabinet is rugalmasnak bizonyult, ugyanis nem a régió átlagárát, hanem a szomszédos országokét veszi ezentúl figyelembe. Azokét, ahová egyébként a határok mentén élők tankolni járnak.
Pénteken aztán új hírek érkeztek:
Ezt nem várta senki: újabb rendkívüli üzemanyagár-változást jelentettek be Magyarországon – véget ért az általános árcsökkentésÉrdekes egybeesés, hogy amint bejelentette a kormány, hogy nem avatkozik be hatósági eszközökkel a magyar üzemanyagpiacba, azonnal megindult az áremelés. Igaz, csak részben, a benzin olcsóbb lesz, a dízel viszont drágul. |
Hszi Csin-ping kétnapos látogatása több szempontból is kuriózum. Egyfelől kínai elnök legutóbb húsz éve járt hivatalos úton Magyarországon. Igaz, Orbán Viktor magyar kormányfő és a több mint tíz éve regnáló Hszi Csin-ping eddig már hét alkalommal találkozott, legutóbb 2023 októberében Pekingben folytattak megbeszélést.
Másfelől a kínai elnök öt éve nem vizitált Európában. Az öreg kontinensre való visszatérése már csak ezért is nagy jelentőségű. Az, hogy a kínai delegáció Magyarországra is eljön, azért is fontos fejlemény, mert rajtunk kívül csak Franciaországot és Szerbiát kereste fel, amivel kétségtelenül felértékelődik Magyarország geopolitikai szerepe.
A kínai first lady vagy ahogy Kínában nevezik, az első dáma egy hazájában általánosan ismert énekesnő, aki túlzás nélkül megreformálta a kínai elnöki feleségek mozgásterét: hozzá hasonló elnökfeleség még nem volt Kínában. A Mao utáni kínai kommunista hatalom szokásrendjében ugyanis az első dámák a háttérben maradnak, Peng Li-jüan azonban eleve kivétel a kínai első hölgyek sorában. Elődei nem voltak ismert személyiségek, Peng asszony azonban mindmáig országos hírnek örvendő sztárénekes.
Úgy írnak róla, mint aki a motorja volt annak, hogy férje elnyerje 1,4 milliárd kínai támogatását.
A kínai elnök látogatása kapcsán ugyancsak érdekes volt, hogyan és kik védik az ázsiai ország első emberét. Ahhoz képest – vagy éppen azért –, hogy a világ egyik legvédettebb személyéről van szó, Hszi Csin-ping testőreiről kevés információ lelhető fel. A kínai elnök biztonságát a legendás és egyben hírhedt központi őrezred garantálja. Ez a szervezet még az 1950-es években jött létre, és azóta (hellyel-közzel) töretlenül látja el szolgálatát, ami nem más, mint a magas rangú kínai pártvezetők védelme, beleértve a minisztereket és az államtanács tagjait is, valamint az ő családtagjaikat. A testőröket jellemzően a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) képzi ki. Olyan történelmi eseményekben játszottak kulcsszerepet, mint az 1970-es években a négyek bandájának felszámolása. Igaz, 2015-ben megjelentek olyan hírek, amelyek szerint Hszi Csin-ping átszervezte a biztonsági szervezetet, de hogy ennek mik lehettek a mozgatórugói, az hivatalos forrásból nem ismert.
A visszaeső energiaárak ellenére kifejezetten erős év eleji teljesítményről számolhatott be a Mol péntek hajnalban. A magyar olajtársaság ekkor tette közzé idei első negyedéves eredményét, a frissen publikált elemzői konszenzus bizakodásra ad okot. A piac az iparágban leginkább figyelemmel kísért, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA soron 739 millió dolláros eredményt várt a Moltól, ami 3,5 százalékkal haladná meg az egy évvel korábbit.
Ez már csak azért is kedvező, mert az olaj- és gázárak éves alapon számottevően mérséklődtek, ami a már jelentő szektortársak eredményén is meglátszott:
A horvát leánycég, az INA beszámolója ugyanakkor arra engedett következtetni, hogy a Mol esetleg dacolni tudott a kedvezőtlen iparági trendekkel. A zágrábi központú társaság CCS EBITDA-eredménye elérte a 64 millió eurót, ez 40,5 millió euróval több, mint 2023 elején volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.