A Nemzetgazdasági Minisztérium delegációjának németországi látogatásán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tárgyalásokat folytatott Hubert Aiwanger bajor tartományi miniszterelnök-helyettessel, egyben gazdasági, regionális fejlesztési és energiaügyi miniszterrel, valamint Eric Beisswenger európai és nemzetközi ügyekért felelős tartományi miniszterrel.
Az egyeztetések középpontjában a magyar–német, illetve a magyar–bajor gazdasági együttműködésről, a gazdasági kilátásokról és az európai versenyképesség növeléséről esett szó. Nagy Márton megállapította, hogy
Németország hazánk legnagyobb tőkebefektetője, a 100 milliárd eurót kitevő FDI-állományból 18,7 milliárd eurónyi köthető német vállalkozásokhoz.
A tárcavezető kiemelte, hogy a kormány mindenkivel a kölcsönös tiszteleten alapuló partnerségre törekszik, és minden megalapozatlan állítással szemben Magyarország jogállam, ahol jogbiztonság, kiszámítható gazdasági és jogi környezet, valamint az egyik legversenyképesebb adókörnyezet várja a befektetőket.
A hazai üzleti és vállalati környezet így jelentős előnyöket hordoz a hazánkban befektető cégek számára.
Magyarországon megéri beruházni, hiszen a közvetlen tőkebefektetéseken elért profitráta hazánkban meghaladja a 9 százalékot, ami a világon a top 10-be tartozik. Összességében tehát az sem véletlen, hogy az itt beruházó német cégek négyötöde újra hazánkat választaná befektetési célpontként. A német vállalkozásokkal töretlenül szoros és jó az együttműködés többek közt a járműipar, a kiskereskedelem, a telekommunikáció és a hadiipar területén.
A miniszter ugyanakkor elismerte, hogy a cementipari cégek esetében konfliktus alakult ki, mivel az érintett vállalkozások visszaéltek erőfölényükkel. Emellett a nemzetközi kommunikációs térben eszkalálták a problémát, szélesebbnek és nagyobbnak feltüntetve a valóságosnál, ezzel rossz hírét keltve hazánknak. A tárgyaláson a felek leszögezték, hogy német cégek több mint 220 ezer főt foglalkoztatnak Magyarországon, amelyből jelentős az autógyártás részesedése. Németország hazánk legfontosabb kereskedelmi partnere, ezen belül Bajorország a legmeghatározóbb.
A Németországgal lebonyolított külkereskedelem 26 százaléka a legnagyobb tartománnyal valósult meg. Bajorország a Németországba irányuló magyar exportban 35 százalékos részesedéssel az első, importban, 16 százalékos részesedéssel – Baden-Württemberg után – a második helyet foglalja el. Bajorország a befektetések tekintetében Észak-Rajna–Vesztfália és Baden-Württemberg után a harmadik a tartományok között, a német cégek magyarországi beruházásainak közel egyharmada (27 százalék) származik bajor vállalatoktól. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte továbbá, hogy
Magyarország sikeres európai és német gazdaságban érdekelt.
A magyar kormányzat a lehető legszorosabban működik együtt a német, illetve bajor vállalatokkal, hogy minél eredményesebben működhessenek Magyarországon, továbbá az itt megtermelt profitjuknak minél nagyobb részét fektessék be újra hazánkban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.