Világszerte havonta egy New York-nyi épület épül, hogy eleget tudjon tenni bolygónk növekvő népességének és lakhatási igényeinek. Magyarországon is felgyorsult az urbanizáció, leginkább a rendszerváltás után. Az építés alapjául szolgáló beton egyik legfontosabb alapanyaga a cement, vagyis a cement és a mészipar a magyar építőipar fejlődésének egyik motorja.
Ám az építőipari alapanyagok előállítása természeti erőforrások használatával és üvegházhatású gázok kibocsátásával jár. Az építőipar felel a globális kibocsátás mintegy 38 százalékáért, ennek negyede az építőipari alapanyagok gyártásához, míg háromnegyede az épületek üzemeléséhez kötődik. Éppen ezért a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (Cembeton) és tagvállalatai stratégiai prioritásként kezelik az átállást a fenntartható, minél kisebb ökológiai lábnyomú működésre. Ez a szövetség közleménye szerint vonatkozik az épületek energiafelhasználására, az építéskor felhasznált anyagok előállítására és szállítására is. Technológiai újításokkal csökkenthető a Cembeton tagvállalatainak környezeti lábnyoma, és zöldépítkezések indulhatnak Hoffmann Tamás, a szövetség elnöke szerint.
Az elmúlt években egyre több hazai építőipari cég vállalt szerepet a körforgásos gazdaságban. Alternatív tüzelő- és nyersanyagokkal, a termelés optimalizálásával hatékonyabban használhatók fel a természeti erőforrások, és csökkenthető a szemétlerakókba kerülő hulladék mennyisége. Az alapanyag-gyártók egyúttal a saját környezeti lábnyomukat, az üvegházhatású gázok kibocsátását is csökkenthetik.
A Cembeton és tagvállalatai bíznak abban, hogy a hamarosan induló otthonfelújítási program hatására a lakások felújítása révén a hazai építőipar élénkülni kezd, és az energetikai korszerűsítést célzó hiteltámogatások további felújításokat generálhatnak.
„Számításaink szerint számos hazai kistérség foglalkoztatási rátája növelhető lenne, a teljes hazai GDP-ben pedig akár 0,15 százalékos növekedést is elő tudnának idézni a tevékenységükkel a Cembeton tagvállalatai. Ahhoz azonban, hogy mindez fenntartható módon tudjon megvalósulni, a tagvállalatok többségénél további környezetvédelmi beruházások szükségesek. Az általunk képviselt vállalatoknál kiemelt cél a nettó karbonsemleges működés elérése, amihez stabil és tervezhető gazdasági, piaci és szabályozási környezet kell. A Cembeton célja a továbbiakban is, hogy a szakmai párbeszédek által, a magyar szabályozási szervekkel és hatóságokkal közös erővel állíthassuk zöldpályára a hazai építkezéseket” – erősítette meg Hoffmann Tamás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.