Több extra, az adózás rendjét érintő változás lép életbe augusztustól, a három, ezzel foglalkozó kormányrendelet a napokban léptett életbe, amelynek legfontosabb tudnivalóiról a Grant Thornton nemzetközi üzleti és adótanácsadó cég számolt be.
Augusztus 1-jétől számos mulasztás esetében jelentősen megemelkedik a kiszabható mulasztási bírság legmagasabb összege. Általános esetben a természetes személy adózó 200 ezer forint helyett 400 ezer forintig, nem természetes személy adózó 500 ezer forint helyett egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.
Az eddigi egymillió forint helyett kétmillió forintig terjedő mulasztási bírsággal kell sújtani azt az adózót, aki be nem jelentett foglalkoztatottat alkalmaz, vagy alkalmazott, ha a számla-, egyszerűsített számla-, nyugtakibocsátási kötelezettségét elmulasztja, vagy a számlát, egyszerűsített számlát, nyugtát nem a tényleges ellenértékről bocsátja ki, vagy iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.
– tájékoztatott a részletekről a Grant Thornton.
Szűkül a munkaerőpiacra lépők után érvényesíthető szocho-kedvezmény lehetősége is augusztus 1-jétől, az ezen időponttól létesített munkaviszony esetében. A szocho-kedvezmény szempontjából munkaerőpiacra lépőnek már csak az a magyar állampolgár és Magyarországgal határos, nem EGT-állam állampolgára minősülhet, aki a foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 365 napon belül – ez korábban csupán 275 nap volt – legfeljebb 92 napig rendelkezett a társadalombiztosítási járulék szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal.
Változott az is, hogy az új szabályok szerint a foglalkoztatás első két éve helyett már csak az első évében lehet a bruttó munkabér, de legfeljebb a minimálbér 13 százalékát adókedvezményként érvényesíteni. A foglalkoztatás harmadik éve helyett már csak az első évét követő 6 hónapban lehet a minimálbér 13 százaléknak 50 százalékát adókedvezményként igénybe venni.
Részben pontosították, részben korlátozták, milyen módon tudják a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások a 2024. december 10-ig fizetendő különadó-kötelezettségüket csökkenteni, amennyiben a tulajdonukban lévő állampapíroknak a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti napi átlagos állományához viszonyítva január 1-je és november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya növekszik.
Mint megtudtuk, nem változik viszont, hogy az adóalap 20 milliárd forintot meg nem haladó része után 13 százalék, az e feletti összegre 30 százalék a különadó mértéke. Nem változik az adóalap sem: a 2022. adóévi éves beszámoló alapján meghatározott adózás előtti eredmény,
Pontosították, hogy az állampapírok napi átlagos állományának kiszámításához az állampapírok névértékét kell figyelembe venni, nem pedig a bekerülési értékét vagy a napi piaci értékét. További korlátozásokat vezettek be, hogy milyen módon megszerzett állampapírokat nem lehet figyelembe venni a különadót csökkentő tétel számítása során. A kivételek felsorolása, az eddigi repóügyleteken, és vétel-eladás ügyleteken túl kiegészült az értékpapírkölcsön-ügyletekkel és az értékpapír-finanszírozási ügyletekkel.
A hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások 2024. évi különadóját csökkentő tételként az állampapír-állomány névértéknövekményének 10 százaléka, de legfeljebb e csökkentés figyelembevétele nélkül számított, adóévre fizetendő adó összegének 50 százaléka érvényesíthető.
Mint ismert, augusztustól növekszik, mégpedig 2,5 amerikai dollárnak megfelelő forint összeggel a Molnak a tárgyhónapban beszerzett, az Oroszországi Föderációból származó nyersolaj hordóban mért mennyisége után fizetendő különadó-kötelezettsége, ugyanis 7,5 amerikai dollárról 5 amerikai dollárra módosul a kőolaj világpiaci árkülönbözete számításánál érvényesített csökkentő tétel.
Ez év augusztusától két esetben csökken a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló pénzügyi tranzakciós illeték alapja:
A rendelet szerint az illeték mértéke augusztustól 0,3 százalékról 0,45 százalékra és tranzakciónkénti maximum összege 10 ezer forintról 20 ezer forintra növekszik.
0,6 százalékról 0,9 százalékra emelkedik az illeték a fizetési számláról történő készpénzkifizetés, illetve a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz útján történő készpénzkifizetés esetén.
A befektetési szolgáltatást végzők illetékének mértéke 0,3 százalékról 0,45 százalékra és vételenkénti maximum összege 10 ezer forintról 20 ezer forintra növekszik. Mentesül az értékpapír tranzakciós illeték alól a pénzügyi eszköz vétele, ha magánszemély javára vételenként 50 ezer forintot meg nem haladó értékben történik, ami jelenleg 20 ezer forint. Utóbbi alól kivétel, ha a magánszemély egyéni vállalkozói minőségében jár el.
Október 1-jei hatállyal kiegészítő tranzakciós illeték szabályok lépnek életbe, amelyek
A Grant Thornton jelezte: az új szabályok az MNB-t nem érintik.
A kiegészítő tranzakciós illetéket a különböző pénznemek közötti átváltást, vagyis konverziót tartalmazó alábbi ügyletek után kell megfizetni:
Az adótanácsadó cég összefoglalójában az áll,
a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékfizetési kötelezettség mértéke 0,45 százalék, de fizetési műveletenként legfeljebb 20 ezer forint lesz.
Tájékoztatásuk szerint a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték fizetési kötelezettséget a pénzügyi tranzakciós illetékkel azonos módon kell megállapítani, bevallani és megfizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.