A következő nyugdíjas-generáció életében már rendszerszinten szerepelni fog a mozgás. Az elmúlt tíz évben ugyan nőtt az időskorúak mozgásigénye, de Magyarország még mindig le van maradva a nyugati országokhoz képest. A szépkorúak edzőtermi aktivitása ma már szemmel láthatóan növekvő tendenciát mutat – mondta Kiss József, a Magyar Fitnesztermek Országos Szövetségének (Maforsz) főtitkára a Világgazdaságnak.
Kiss József szerint a mostani 50–55 éves korosztályt már 20 évesen elkapta az aerobikos láz és a testépítés trendje. Ha eleinte divatból is, de hatással volt az életükre, és hozzászoktak a sporthoz, ezért közülük nyugdíjaskorban lényegesen többen fognak sportosabb életet élni.
A mostani nyugdíjaskorosztály hátrányosabb helyzetben van, mert aktív korukban semmilyen kommunikációt nem kaptak arról, miért és hogyan építsék be a mozgást az életükbe
– mondta Kiss József a Világgazdaságnak.
Nehezebb feladat most elkezdeni aktivitásra nevelni őket, mert más szemléletben nőttek fel, de látható és tapasztalható, hogy az elmúlt tíz évben egyre több nyugdíjaskorú látogatja az edzőtermeket is – tette hozzá. A Maforsz saját felmérése szerint a kedvezően alakuló statisztika annak is köszönhető, hogy az edzőtermekkel párhuzamosan több intézmény is figyel már a nyugdíjas-generációra. Számos uszodában például kijelölt helyet biztosítanak a kimondottan lassan úszóknak, hogy mindenki a saját komfortzónáján belül tudjon kikapcsolódni. Online tornaórákra is van már lehetőség, valamint a nyugdíjaskluboknak is kiemelt szerepük van, hiszen a közösségi sétáktól kezdve számos túrát és kirándulással egybekötött programokat szerveznek.
Mindegy, hogy milyen géneket öröklünk, a hosszú élet titka az aktivitás és a mozgás, amely hozzájárul a hormontermeléshez és a jó közérzethez
– hangsúlyozta az Maforsz főtitkára.
Kiss József szerint a mozgásigények változók, ami fontos, hogy elkezdett nyitni az idősebb generáció. Az erőgépi edzéseknek az az előnyük, hogy komolyabb terhelés nélkül is lehet gyakorlatokat végezni rajtuk, a szerkezet vezeti a mozgásirányt, és így nem áll fenn a sérülés veszélye. Többen pedig a futópadon szeretnek gyalogolni, beszélgetnek közben, majd edzés végén szaunáznak egy jót.
Hasonló az életfilozófiája Szigeti Ferencnek, a Karthago frontemberének is, aki egész életében figyelt arra, hogy sportoljon valamit, olyasmit, amit jó kedvvel csinál.
Az esztergomi középiskolás éveimben kezdtem el edzőterembe járni, és párhuzamosan bokszolni is. Szórakoztató mozgásnak indult, az edzőtermi merev izomzatot ellazította a boksz, és megadta nekem a szükséges kardiomozgást is
– mondta a Világgazdaságnak.
A zenei pálya miatt néha meg kellett szakítania a rendszeres mozgást, de hosszabb időre sosem tudta feladni.
Emlékezetes maradt neki egy alkalom – miután rövidebb ideig elmaradt a bokszedzésekről –, amikor fogta magát, és beköszönt egy új bokszterembe: hogy lehetne ide járni? – Így. Ha jössz, akkor gyere is. Másnap már ott volt, és a boksz ismét hosszabb időre meghatározó része lett az életének.
Az évek folyamán a magas vérnyomás őt sem kerülte el, de orvosi kontroll alatt, gyógyszeres kezeléssel karbantartja. Hetente három alkalommal sportol valamit, kényelmesen és jólesően.
Azt tapasztalom, hogy ebben a korban a jó kondíció a szellemi képességre is hatással van. Felfrissíti az egész testet, amit érzek a szellemi aktivitásban is, és úgy gondolom, hogy ilyenkor már az egészség megőrzése a cél, nem pedig az, hogy eredményeket érjünk el
– összegezte gondolatait Szigeti Ferenc.
Hol közösségbe jár, hol pedig otthonában sportolgat, ahova mára futópadot, kombinált gépet és kézi súlyzókat is vásárolt, de tapasztalatból mondja, hogy az utazás és a kirándulás is ad annyit, mint amennyit egy könnyed edzés. A mai napig a Karthago zenekar gitárosa és menedzsere, jelenleg épp turnét szervez, és elmondása szerint a mostani aktivitása annak is köszönhető, hogy egész életében jelen volt a sport és a mozgás.
A legidősebb korú hölgy vendégem 78 éves, aki imádja a kihívásokat. Marika szívesen kardiózik egy ülő kerékpáron vagy akár evezőpadon is
– ezt már Tomori Andi, a Fitness Five Gym by Kispest edzője mondta a Világgazdaságnak.
Az edzést az igazolt magas vérnyomás miatt kontroll alatt végzik, a terhelés alacsonyabb pulzusszámon történik, és rövidebb ideig tart. Az edzők kifejezetten szeretik az idősebb célcsoportot, jobban ráérnek, koncentrálnak az edzéseken, és a sokféle mozgásformával fenn lehet tartani az érdeklődésüket.
A súlyzós edzéssel például lassítani tudjuk a csontritkulás kockázatát, de legyen az nyújtás vagy zenés csoportos óra, a vidám és korukat meghazudtoló hölgyek és urak az új irány
– mondta Tomori Andi.
Az online tornaórákra is van igény azoknál az idős vendégeknél, akiknél biztosított és tudják is kezelni az informatikai eszközöket. Aztán másoknál a közösségi élmény a kiemelt szempont, mert motiváltabbak társaságban és egy felszerelt teremben. „A mozgás fontossága egész életünkre kihat, és saját tapasztalatból látom, hogy egyre több szenior vendég látogatja a fitnesztermünket” – tette hozzá az edző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.