A magyarországi szőlőtermesztésre is jól láthatóan hat a globális felmelegedés, amit már csak abból is láthatunk, hogy míg jó pár évvel ezelőttig Magyarország a szőlőtermesztés északi határán húzódott, ez a sáv most az éghajlatváltozás miatt északabbra tolódott. Ez pedig azt is jelenti, hogy egyes évjáratokban nőhet a napsütéses órák száma, nagyobb lehet a hőösszeg, ezáltal a szőlő is korábban érhet. Amennyiben megfelelő a csapadékellátottság és megfelelő az érésmenet, a borvidék egyedi szőlészeti és borászati adottságai miatt ez önmagában problémát nem okoz, sőt adott esetben jó lehetőségeket is adhat – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa elnöke, a Patricius Borház Zrt. birtokigazgatója.
A borvidék szőlőtermesztése és borkészítése különleges, specialitása több összetevőből adódik. Szőlőtermő területének 93 százalékán a három fő fajta, a Furmint, a Hárslevelű és a Sárga muskotály terem. A Furmint és a Hárslevelű késői érésűek, sokáig megőrzik finom savszerkezetüket, vagyis – erősített rá a borvidéki elnök –
a melegebb nyarak ellenére nem kell attól tartani, hogy leépülnének a savak.
Bár korábban érik, de az elegáns savszerkezet jellemző a sárga muskotály fajtára is. Mindhárom fajta egyaránt kiválóan alkalmas jó egyensúlyú száraz és – Tokajra inkább jellemző módon – édes borok készítésére is.
A Tokaji borvidék számára a változó éghajlati körülmények között is nagyon jó potenciált jelent, hogy fajtáik jól reagálnak az időjárás változására. A korábban október közepén-végén érő késői érésű szőlőfajták mostanában jellemzően már szeptemberben szüretelhetők száraz bornak. Ezenfelül az éghajlatváltozás a Tokaji borvidéken azt is jelenti, hogy mivel nagyobb a hőösszeg és nagyobb a napsütéses órák száma, bőségesebb cukorfelhalmozódás is. Ebből következik, hogy az aszúsodás elindulásakor magasabb lehet a cukortartalom a bogyókban, és jobb minőségű aszú képződhet.
Azáltal, hogy egyes évjáratokban korábbra tolódhat az érés, a Tokaji borvidéken jobb pozícióba is kerülhetünk
– tette hozzá. Előny lehet, hogy a szüret egy részének korábbi végrehajtása nagyobb termésbiztonságot jelent, a szőlő kevésbé van kitéve az októberi és novemberi időjárási kockázatoknak.
A borvidék területének nagy részét kötöttebb, magas agyagtartalmú talajok alkotják, amelyek vízmegtartó képessége nagyon jó, az idősebb tőkék pedig a mélybe nyúló gyökérzetükkel aszályosabb években is kiválóan tudják hasznosítani a beraktározódott csapadékot. Az aszúsodáshoz rendkívül speciális körülmények szükségesek. Mint mondja, azok a földrajzi és domborzati adottságok, amelyek az aszúsodás mikroklímáját biztosítják, nagyon erős alapokon állnak. A Zempléni-hegység azt északi szelektől védi a borvidéket, az ültetvények fekvése is optimális.
Nagyon nagy területű a párát adó Bodrog és Tisza ártere, és nagy vízgyűjtő területük miatt a folyók vízellátottsága is stabil, ezáltal biztosítva a tartósan párás mikroklímát.
A tokaji szőlészek számára jól indult az idei év, februárban megfelelő mennyiségű csapadék hullott, amelyet a talaj jól el tudott tárolni. A vegetációs időszakban is kedvező csapadékellátottság és jó klimatikus körülmények között fejlődtek az ültetvények. Év közben már érződött a növény fejlődésének koraisága, ami azóta is részben megmaradt. Bár a borvidék különböző területein, sőt, egyes dűlőkben is más az érés dinamikája, de általánosságban igaz, hogy a szüret korábbra tolódik. Ennek azonban nincs negatív befolyása a termésre, az érés jól halad, szóval nincs ok a panaszra – mondta Molnár Péter.
Több héttel korábban megkapta a szőlő a szükséges hőösszeget, így a legtöbb borvidéken már bőven megérett, és már szedik is. A szüret eddigi tapasztalatai szerint jó lehet az idei évjárat.
A sok csapadék nagy fegyelmezettséget, megfelelő időben végzett és magas színvonalú szakmai munkát kívánt a szőlőtermelőktől. Tokajban ígéretes az idei évjárat, a hegyközségi tanács elnöke szerint a napokban elkezdődik a korai fajták, legnagyobb részben a sárga muskotály és a pezsgő alapjául szolgáló szőlők szedése. A Tokaji borvidéken engedélyezett szőlőfajták egyébként
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.