BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot döccent a magyar ipar szekere, és még nincs, ami megtolja

Tovább folytatódik a negatív trend a magyar iparban. Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza a termelés. Havi bázison ugyanakkor 0,5 százalékkal bővülni tudott a hazai ipar. Az alágak többsége siralmas számokat produkált.

2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában – emelte ki szerdán közzétett második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint  az ipari kibocsátás 0,5 százalékkal volt magasabb, mint idén májusban.

Győr, 2017. május 23.Szakemberek dolgoznak az Audi Hungária Zrt. győri karosszériaüzemében 2017. május 23-án. Audi gyár autóipar gazdaság ipar szakkmunkás munka német cég, ipari termelés
Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza az ipari termelés / Fotó: Székelyhidi Balázs / Mediaworks

Az idei év hatodik hónapjában az ipari termelés volumene 8,2 százalékkal esett vissza a tavalyi adathoz képest. Az ipari export volumene 8,1 százalékkal volt alacsonyabb egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 34 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 13,6 százalékkal, a 12 százalékos súlyú villamos berendezés gyártásáé 28 százalékkal esett vissza.

Az ipar belföldi értékesítése 5,1 százalékkal, a feldolgozóiparé 7,4 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,2 százalékkal kisebb volt a 2023-asnál,

miközben a csekély súlyú bányászat kibocsátása 7,4 százalékkal, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 9,5 százalékkal felülmúlta a tavalyi mértéket.

A feldolgozóipari termelés több mint negyedét kitevő járműgyártás volumene 11,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,4 százalékot, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 9,7 százalékot csökkent. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 9,6 százalékkal múlta alul a 2023. júniusit. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 27 százalékkal, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 1,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A villamos berendezés gyártása 23 százalékkal zuhant be egy év leforgása alatt.

A legdrasztikusabb visszaesés az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumenében figyelhető meg, 31 százalékos volt.

A villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé pedig 22 százalékkal lett kisebb.

Az előző havi növekedés után a feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban mérséklődtek az eladások. A húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása gyakorlatilag stagnált.

Területi összevetésben megállapítható, hogy Magyarország minden régiójában visszaesett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékű visszaesést Pest régióban mérte a KSH, ahol 13,8 százalékos volt. A legkevésbé a Dél-Dunántúlon esett vissza az ipari termelés, mindössze 2,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2023 júniusában.

Az idei év első hat hónapjában (január–június intervallumban) az előző év azonos időszakával összevetve az ipari termelés 3,3 százalékkal mérséklődött. Az összes értékesítés 62 százalékát adó külpiaci eladások volumene 5,3 százalékkal, a 38 százalékát képviselő hazai értékesítésé pedig 2,8 százalékkal esett vissza.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben visszaesett a termelés az év első felében, a legnagyobb mértékben, 12,6 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 6,4 százalékkal csökkent. Három alágban nőtt a termelés volumene, mégpedig 0,4 és 7,1 százalék közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában.

Szenved a német autóipar: félgőzzel mennek a gyárak

A kereslet visszaesése miatt krónikus kihasználatlansággal küzdenek a német autógyárak, és a helyzet tavaly óta nem változott: a kapacitások egyharmadára gyakorlatilag nincs szükség. Az elektromos átállás is betette a kaput, egyedül a kurrens, luxuskivitelű autókat összeszerelő üzemekben folyamatos a munka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.