BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viharos vizeken: hogy lesz ebből itthon növekedés, ha Németország és Amerika recesszióban?

Egyre inkább úgy tűnik, árral szemben kell úsznia a magyar gazdaságnak, ha talpon akar maradni, miután a külső környezet egyelőre semmilyen formában nem támogatja a növekedés helyreállását. Az elemzők szerint így is jobban nézhet ki a jövő évünk, ha belépnek a termelésbe a most épülő ipari kapacitások, bár az is igaz, nem egy-egy nemzetgazdaság teljesítményétől, hanem sokkal inkább a Magyarországon gyártott termékek keresletétől függ, hogy mire lesz képes a magyar gazdaság.

Lassan nem telik el hét, hogy ne érkezzen valamilyen kiábrándító adat a nemzetközi gazdaságból – és ebből bármennyire is szeretnénk kimaradni, egyelőre nem sikerül. Habár a Központi Statisztikai Hivatal által múlt kedden közölt második negyedéves magyar GDP-adat egyértelműen elmaradt a várakozásoktól, miután az elemzők mind negyedéves, mind éves alapon a kibocsátás növekedésére számítottak, ám ha a külső környezet viszontagságait nézzük, merőben más megvilágításba helyezi a magyar gazdaságról alkotott képet.

növekedés
Viharos vizeken: hogy lesz ebből itthon növekedés, ha Németország és Amerika recesszióban? / Fotó: Szigetváry Zsolt

Recesszió Amerikában?

„Bejelzett egy mutató, amely az elmúlt 30-40 évben soha sem tévedett, és amelynek alapján recesszió jöhet Amerikában” mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Az elmúlt héten alaposan felbolydultak a tengerentúli piacok, a vártnál ugyanis kisebb mértékben nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben a munkanélküliségi ráta feljebb kúszott. Erre válaszul mind a nyersanyag-, mind a részvénypiacokon brutális zuhanás kezdődött. Az idegeskedés alól a forint sem tudott kibújni, azóta is araszolgat a 400-as euróárfolyam felé.

Ezzel egy időben pedig felerősödtek a recessziós félelmek az USA-ban. 

Németh szerint ettől nem biztos, hogy recesszió lesz Amerikában, hiszen csak egy mutatóról van szó, pláne, hogy az előző negyedévben is még 2,8 százalékkal bővült a GDP az Egyesült Államokban. De fontos jelzés lehet, hogy mi következik ott fél év múlva.

Túlreagálta a piac, nincs itt semmi látnivaló

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az amerikai munkaerőpiaci adattal kapcsolatban úgy fogalmazott:

Nem eszik olyan forrón ezt, kicsit túlreagálta ezt a piac.

Szerinte ha a háromhavi mozgóátlagokat nézzük, akkor nem változott semmi, ráadásul négy hónapja is volt egy hasonlóan gyenge adat. A probléma inkább abból fakad, hogy mindig arra az éppen aktuális eredményre akaszkodik rá a piac, amely illeszkedik a narratívájába, ezért simán el tudja képzelni, hogy a munkanélküliségi ráta, amely most 4,3 százalékra emelkedett, a következő hónapban visszaesik. Hangsúlyozta:

még nem kell recessziót kiáltani, annak fényében végképp nem, hogy a recesszió esélye az eddigi 15-ről 25 százalékra emelkedett fel, nem 90 vagy 95 százalékra.

A Fed is mindig azt mondja, hogy a teljes képet kell nézni. Mindenesetre a piac nagyon ki van élezve, ezt mutatja az is, hogy már 120 bázispontos kamatvágást árazott be, ami szerinte nonszensz.

„A magyar gazdaság köszöni szépen, van elég baja Amerika nélkül is”

Az ING Bank elemzője megerősítette, hogy nem Amerika a felvásárlója a német iparcikkeknek és a magyarországi termékeknek, idén ugyanis nem attól vártuk a magyar gazdaság felpattanását, hogy mi lesz majd a külső kereslettel.

A magyar gazdaság köszöni szépen, van elég baja így is

mutatott rá Virovácz, aki szerint sokkal fajsúlyosabb, hogy 

  • miképp áll helyre a belső fogyasztás, 
  • hogyan oldódik a lakosság óvatossága, vagy 
  • mi lesz a beruházásokkal, 

mint hogy egy-egy országban milyen lesz a növekedés.

A kulcs a magyar gazdaság szempontjából szerinte az, hogy mikor indul be a globális kereslet azok iránt a Magyarországon legyártott termékek iránt, amelyek túlsúlyban vannak a hazai iparszerkezetben. „Sokkal nagyobb kérdés ez, mint hogy az amerikai, a kínai vagy német gazdaság hogyan teljesít. Olyan globális trendnek kellene kialakulnia, amelyben az autóipar és az elektromos autók iránti kereslet ismét magára találhat” – közölte az ING Bank vezető elemzője. Úgy véli, idén 1,5 százalékkal bővülhet a hazai GDP, mellyel a pesszimistábbak között van az elemzők között.

Szemben az árral a magyar gazdaság, a technikai recessziót elkerülhetjük

Németh Dávid is arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő hónapok növekedését az ipar és ahhoz kapcsolódó szolgáltatások határozzák meg, ugyanakkor a belső kereslet helyreállásának köszönhetően visszakerülhet pozitív tartományba a GDP-növekedés a harmadik negyedében. 

Bár kicsi a valószínűsége, és az esélyét is 10 százalék alá teszi, nem zárja ki, hogy ismét mínuszba fordul a kibocsátás, azaz technikai recesszióba csúszunk.

Ebben az esetben az éves átlagos növekedés is 1 százalék alá eshet.

„De ha állandósul a német és az amerikai visszaesés, és tényleg recesszió lesz mindkét országban, még akkor is van rá esély, hogy nálunk ez nem következik be. A jövő év nálunk alapból jobban néz ki” mutatott rá a szakértő, aki ezt azzal indokolja, hogy új ipari kapacitások állnak hadrendbe hamarosan a magyar gazdaságban, amelyek lendíthetnek a növekedésünkön.

A legnagyobb felvevőpiacunk továbbra is szenved

A magyar gazdaság szempontjából sokkal fontosabb a német piac, amely továbbra is szenved. Németország GDP-je a második negyedévben mind éves, mind pedig negyedéves alapon zsugorodott, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy idén kikerülne a recesszióból. Annál is inkább, mert az elmúlt hetekben is érkeztek hírek a német ipar háza tájáról, amelyek korántsem árulkodnak fordulatról. 

A Magyarországon is jelen lévő, világ egyik legnagyobb autóipari beszállítójának számító ZF 14 ezer munkahelyet szüntet meg Németországban azt követően, hogy drámai mértékben visszaesett a kereslet az általa gyártott váltók iránt. A BASF pedig a komplett gyártósorokat telepít át Kínába, az ok nem más, mint a háború óta megdráguló energia. Az energiaintenzív iparágak egész egyszerűen nem tudják versenyképesen fenntartani a termelésüket az olcsó orosz nyersanyagra épülő gazdasági modell feladása óta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.