Nagyon sokat tettek a munkaadók és a munkavállalók annak érdekében, hogy létrejöjjön a megállapodás a minimálbérről, jövő hétfőn folytatják a tárgyalásokat – mondta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az M1-en – írja a Hirado.hu.
Az államtitkár elmondta, hogy a munkaadói oldal 8, 10, 12 százalékos, míg a munkavállalói 10, 12, 14 százalékos minimálbér-emelést szeretne elérni a következő három évben.
A garantált bérminimum intézményét pedig meghagynák, arról évente fognak tárgyalni.
Hangsúlyozta, „néhány fontos cölöpöt leütöttek”, egyebek közt azt, hogy 2027. január 1-jére szeretnék, ha a minimálbér elérné az akkori várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ez többféle módon elérhető, úgy is, ha 8 százalékos, vagy ha 10 százalékos lesz a következő évi növekedés, csak az nem mindegy, hogy ez 355 ezer vagy 375 ezer forint lesz – jegyezte meg.
Czomba Sándor kiemelte, ha azt a célt szeretnék elérni, hogy 2028. január 1-jére ezer euró legyen a minimálbér, és egymillió forint körüli a bruttó átlagkereset, akkor 10, 12, 14 százalékos emelésre van szükség a következő három évben, ez átlagosan 12 százalékos növekedés.
Minimálbért 210-220 ezer ember kap, az emelés toló hatása nagyon komolyan kihat a fölöttük lévőkre is
– jegyezte meg. Az államtitkár jelezte, a munkaadók attól félnek, ami idén látható, hogy 15 százalékkal nőtt a minimálbér, az átlagkeresetek is 12-13 százalék körül növekednek, ezt a tempót gyorsnak érzik.
Czomba Sándor azt mondta, a költségvetési törvényt hamarosan tárgyalják , láthatók lesznek a sarokszámok, az infláció, a várható GDP-növekedés, azt gondolja, ezek a számok messze nem irreálisak.
Az államtitkár hangoztatta, a magyar kormány korábban is és most is azt mondja: a bérmegállapodás elsősorban a munkaadók és a munkavállalók egyezségén alapszik, a végeredményt kormányrendeletben kell kihirdetni, de a tárgyalások alakulása a kormánynak sem mindegy, hiszen a MÁV-nál, a Volánnál és egyebek mellett a postánál is munkáltatói jogköröket gyakorol.
Korábban mi is írtunk a 2025-ös minimálbér-tárgyalások állásáról, akkor még úgy tűnt, hogy mindkét oldal elfogadna egy olyan forgatókönyvet, amelyben a következő három évben 10-12-14 százalékos ütemben emelkedne a minimálbér. Csakhogy azóta kijött a harmadik negyedéves GDP-adat, amelynek fényében a munkaadók túlzónak találják, hogy jövőre két számjegyű mértékben emelkedjen a kötelező legkisebb munkabér összege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.