Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva 3 százalék fölött növekedhet – jelentette ki a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára, Banai Péter Benő Brüsszelben, az Európai Unió 2025-ös költségvetéséről folytatott uniós tanácsi ülést követően kedden.
Azzal összefüggésben, hogy a magyar kormány hétfőn benyújtotta az Országgyűlésnek Magyarország 2025-ös költségvetéséről szóló törvényjavaslatot, Banai közölte, a magyar gazdasági növekedésnek köszönhetően a kiadások várhatóan számos területen nőnek. Több forrás jut a védelem mellett oktatásra, egészségügyre és családpolitikára is.
Hozzátette: az államháztartás stabilitási mutatói is kedvezően alakulhatnak, hiszen az államháztartási hiány mértéke és az államadósság szintje is csökkenhet. Az államititkár kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a munkahelyek megőrzése, a munkahelyek számának növelése, a bérek növelése és a családtámogatások rendszerének fenntartása érdekében a magyar gazdaság visszatérjen arra a növekedési pályára, amely
a koronavírus-válság előtti időben jellemezte, mivel így jobb esélye van a reálbérek növekedésének
A magyar kormányzat, mint az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét betöltő kormányzat, Európa versenyképességét kulcskérdésnek tekinti – emlékeztetett. Hozzátette: a magyar gazdaság akkor tud tartósan, fenntarthatóan növekedni, ha exportpartnerei, a külső piacai is jól teljesítenek, amihez békére van szükség.
Először tűzszünetre, majd békére, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ukrajnai háború kitörése óta Európa szenved – fogalmazott a politikus. Banai Péter Benő azt mondta, Magyarország jövő évi költségvetése azzal számol, hogy egész Európa gazdasági növekedést könyvelhet el, ami húzni fogja a magyar gazdaságot.
Közölte: a magyar kormány jövőre 3,4 százalékos reálgazdasági növekedést tart elérhetőnek. Ez a növekedés az alapja a munkahelyek megőrzésének, a bérek emelkedésének és a széles családtámogatási rendszer fenntartásának. A jövő évi költségvetésben a kormány azzal számol, hogy mintegy 2700 milliárd forintnyi európai uniós átutalás érkezhet Magyarországra, különböző programokra, fejlesztésekre, agrártámogatásokra.
Az uniós támogatások megérkezéséhez a kedvezményezettekhez szükség van arra, hogy az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elfogadja az unió jövő éves, nagyjából 200 milliárd eurót kivető költségvetését. A magyar uniós elnökség mindent megtesz azért, hogy az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetések sikeresek legyenek, és elfogadják az Európai Unió 2025-ös költségvetését.
Lehullt a lepel: ezt adja nekünk a kormány a 2025-ös költségvetéssel
Több mint 800 milliárd forinttal nőnek jövőre az egészségügyre és az oktatásra szánt források, miközben tovább csökkentené a kormány a költségvetés hiányát – ez derült ki a 2025-ös költségvetésről szóló törvényjavaslatból, amely hétfőn, kora este a parlament honlapjára is felkerült. A Belügyminisztérium, és az Építési és Közlekedési Minisztérium is a tárcák nyertesei között van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.