A Merrill Lynch befektetési ház elemzője szerint a jelenlegi kockázat-hozam alapján a Mol nyújtja a legattraktívabb befektetési lehetőséget az európai finomítói szektorban a relatív értékeltség, a beszerzési érték és a finomítói komplexitás alapján.
Az értékeltség alapján mutatkozó hatalmas diszkont teljesen indokolatlannak tűnik figyelembe véve a Mol eszközeinek növekvő stratégiai értékét. A Mol a régióban a legkomplexebbnek számító finomítói létesítményei mellett, magas készpénztermelő képességgel és egymilliárd dollárt meghaladó nettó készpénzállománnyal rendelkezik. Ez az erős pénzügyi háttér jelentős teret enged arra, hogy a Mol osztalék vagy részvény-visszavásárlás formájában növelje a részvényesi értéket vagy pedig értéknövelő felvásárlásokat hajtson végre a kutatás-kitermelés üzletágban.
A Merrill szerint a Mol árfolyamának az elmúlt időszakban látott gyengélkedését azzal lehet indokolni, hogy egyre többen találják aggasztónak az olajcég kutatás-kitermelés (upstream) üzletágának visszaeső teljesítményét. Ugyan a Merrill is elismeri, hogy az upstream szegmens egyre csökkenő kibocsátást mutat, azonban ezt rövid, illetve közép távon könnyen korrigálni lehet akvizíciókkal. A Mol jelenleg több mint 50 ilyen akvizíciós lehetőségen gondolkozik. Az elemző úgy véli, hogy eltúlzottak azok a félelmek is miszerint a Mol túlfizetné a kiszemelt felvásárlási célpontokat, mivel a cég az akvizíciókat egy kedvező értékeltségi szinten is képes lesz lebonyolítani a Gazprommal való potenciális együttműködésnek köszönhetően.
Ha a Mol-nak 2006-ban sikerült volna az Udmurtnyeft akvizíció akkor az olajtáraság lényegesen közelebb került volna a 2010-es kitermelési céljainak megvalósításához. Mégis a Merrill szerint a meghiúsult tranzakció akár pozitívan is értékelhető, mivel így a hazai olajcégnek sikerült szorosabbra fűznie az együttműködést a Gazprommal (és egyben azt is jelzi, hogy a MOL fegyelmezetten, nem volt hajlandó felesleges kockázatokat vállalni a növekedési terveinek elérése érdekében).
A Gazprom számára stratégia jelentősége van az együttműködésnek, mivel Magyarország fekvésének köszönhetően mintegy kapuként szolgál a nyugat-európai gázpiacokhoz. A Mol eszközeihez való hozzáférés pedig szintén kiemelkedő jelentőséggel bírhat az orosz gázóriás számára. Itt érdemes kiemelni a most épülő 12 milliárd köbméteres gáztározót, valamint a Mol magasnyomású földgázvezeték hálózatát. Ez utóbbinak a szerepe abban az esetben értékelődhet fel, ha a Nabucco projekt helyett az oroszok által támogatott Blue Stream hálózat épülne ki.
A Gazprom elsősorban különböző eszközcseréken keresztül képzelné el a partneri együttműködést a Mol-lal. Így a Gazprom által birtokolt upstream eszközökért cserében az orosz fél valószínűleg részesedést kérne a Mol-ban, ami könnyen lebonyolítható a Mol 10 százalékos saját részvény állománya és az egyéb összetettebb pénzügyi konstrukciókban (BNP Paribas opciók és Magnólia-kötvények) lévő 13,7 százalékos részesedése által. Az együttműködés emellett még a Mol orosz olajellátásának a biztonságát is jelentősen növelné.
A Merrill három pontban foglalja össze miért tartja a Mol-t a legkedvezőbb befektetési lehetőségnek az európai finomítók közül. Elsőként az olajtársaság komplex finomítóját emeli ki, aminek köszönhetően a Mol képes a legmagasabb finomítói marginnal működni a szektortársai közül. A kutatás-kitermelés divízióban az évtized végére kitűzött ambiciózus növekedési célok mellett a Mol attraktív értékeltségi szinten is forog. A 2008-as vállalatértékre vetített adósságszolgálattal korrigált cash-flow (EV/DACF) alapján 53 százalékos diszkontot mutat a Mol a szektortársaihoz képest (ez az iparágban leggyakrabban használt megtérülési mutató). A Merrill Lynch ajánlása változatlanul Vétel, célára 28 000 forint. Piaci ár: 23 300 forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.