Decemberben Magyarország csatlakozhat a schengeni övezethez, s hamarosan minden uniós állampolgár vízum nélkül utazhat az Egyesült Államokba – hangzott el a külképviselet-vezetői értekezlet első napján.
„Sikeres volt az elmúlt egy év külpolitikája, mivel Magyarország elérte a legfontosabb célkitűzéseket” – mondott köszönetet Gyurcsány Ferenc a nagyköveteknek és a főkonzuloknak tegnap Budapesten a külképviselet-vezetői értekezlet első napján. A miniszterelnök szerint a nemzetközi politikában a korábbiaknál nagyobb kihívásokkal kell szembenézni: ide sorolta Délkelet-Ázsia megtorpanás nélküli felértékelődését, a nemzetközi terrorizmust, Oroszország öntudatra ébredését, és az európai unió bővítésében való erős belső társadalmi kételyt. A miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország támogatja az Európai Unió bővítését a balkáni országokkal, de nehezebbnek nevezte a markánsan eltérő kultúrájú és társadalmú Törökország csatlakozását.
Gyurcsány hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban az energiapolitika volt az egyetlen olyan kérdés, melyben a szövetség, partneri együttműködés összeütközésbe került a nemzeti érdekkel, de a kormányfő szerint ebben az ügyben „igazunk van”. Gyurcsány beszámolt arról, hogy az ősszel Magyarországra látogat Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, Bosznia-Hercegovina miniszterelnöke, a szerb kormányfő, és lesz szlovén-magyar közös kormányülés is.
„Magyarország készen áll a schengeni csatlakozásra” – mondta Gyurcsány Ferenc Franco Frattinivel történt megbeszélése után. Az Európai Bizottság alelnöke megerősítette, hogy a szárazföldi és a tengeri határokat már decemberben meg tudják nyitni, míg a légikikötőket jövő márciusban.
Frattini bejelentette, hogy az Egyesült Államok kongresszusa a nyári szünet után közvetlenül tárgyalja és várhatóan elfogadja azt az új törvényt, ami lehetővé teszi, hogy egységes rendszerben kezeljék az EU-s állampolgárokat.
„Feltehetően a tervezett két évhez képest 2008 után meghosszabbítják Afganisztánban a tartományi újjáépítési csoport magyar vezetését Baglán tartományban, de ennek pontos idejét még nem lehet tudni” – jelentette be tegnap Göncz Kinga külügyminiszter. Gyurcsány kijelentette, hogy Koszovó ügyében nincs eltérés a magyar és német álláspont között, az ENSZ Biztonsági Tanácsa hozzon határozatot Koszovó jövőbeli státuszával kapcsolatban,s eközben sokoldalú tárgyalásokat kell folytatni.
„Magyarország a korábban is kifejtett álláspontját képviseli a nyitrai diáklány, Malina Hedvig ügyében” – hangoztatta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint Magyarországnak, mint kormánynak és államnak tartózkodnia kell attól, hogy beavatkozzon egy másik állam igazságszolgáltatásának ügyeibe egy konkrét bűneset, vagy annak gyanúja esetén.
Fidesz: Gyurcsánynak kötelessége kiállnia Malina Hedvig mellett
„A Gyurcsány-kormány külpolitikáját és annak elmúlt egy esztendejét a sikertelenség és a lebukás jellemezte” – összegezte hétfőn a Fidesz véleményét Szijjártó Péter. Az ellenzéki párt szóvivője szerint Magyarország „nem kiszámítható partnerként” jelenik meg más országok, nemzetközi szervezetek előtt, „bizonytalanságot kelt a fellépésével, értékek és érdekek ellen megy”. Szijjártó hangoztatta: a miniszterelnöknek Alkotmányban is rögzített kötelessége, hogy határozottan és bátran kiálljon a határon túli magyarokért, míg Gyurcsány „gyáva módon nem is állt ki Malina Hedvigért, még Magyarországon is hazudott” az ezzel kapcsolatos fellépéséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.