Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting szakértője, Juhász Attila, a Political Capital elemzője és Kiszelly Zoltán politológus egyetértett abban, hogy az egészségügyi reform alakulását nem fogja megváltoztatni a sztrájk, a munkabeszüntetésnek nem lesz akkora hatása, hogy az befolyásolja a kormány döntéseit.
Juhász Attila szerint az egészségügy átalakítása olyan komoly politikai tartalommal bír, amit nem képesek a szakszervezetek megváltoztatni. Ráadásul most úgy látszik, hogy a sztrájk "összerántja" a koalíciót, azaz a kormány akaratát erősíti.
A politológus rámutatott: azért sem lehet átütő erejű a munkabeszüntetés, mert a szakszervezetek szervezettsége alacsony Magyarországon, kevés tagjuk van, nem eléggé reprezentatívak.
Szomszéd Orsolya is úgy vélte, hogy a magyarországi sztrájknak nem lesz olyan súlya, mint a nyugat-európaiaknak, a kormány így nincs rákényszerítve arra, hogy megváltoztassa az álláspontját. Magyar viszonylatban azonban várhatóan jelentősnek lesz majd mondható a december 17-i megmozdulás - tette hozzá.
Kiszelly Zoltán szerint megkésett a sztrájk, a követelések jelentős részéről már döntés született, illetve születik akkorra: a nyugdíjszabályok januárban már életbe lépnek, az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvény végszavazása lesz hétfőn. Hangsúlyozta, hogy a történéseket a törvényalkotási folyamat elején lehetett volna befolyásolni, most már nem fog a kormány álláspontja megváltozni.
Szomszéd Orsolya is úgy látja, hogy belső csatározás folyik a szakszervezetek és vezetőik között, de erre már korábban is volt példa. Ugyanakkor újdonságnak tekinthető, hogy az érdekvédelmi szövetségek egy része összehangolja az akcióikat.
Kiszelly Zoltán szerint is átpolitizálódott a sztrájk, emiatt pedig kevesebben vehetnek részt benne. Ezzel együtt valós követelések állnak a munkabeszüntetés mögött, az akciót azonban a pártok megpróbálják saját céljaikra felhasználni. Hangsúlyozta: a Fidesznek azért fontos a sztrájkban megnyilvánuló elégedetlenség, hogy felmutassa: nemcsak ő van a kormány intézkedései ellen, hanem fontos társadalmi csoportok is. Az MSZP-nek éppen ezért az a taktikája, hogy megossza szakszervezeteke, hogy így minél kevesebben csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
Juhász Attila szerint a Fidesz érdeke az, hogy a kormány a szakszervezetekkel vitatkozzon, a koalíció pedig éppen ezt szeretné elkerülni. Az ellenzéki párt - habár célkitűzései azonosak a szakszervezetekkel - megpróbál a háttérben maradni és csak óvatosan közelíteni az akcióhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.