Az Opinion Way közvélemény-kutatóintézetnek a Le Figaro című napilapban pénteken közzétett felmérése szerint – amit az MTI idéz - a franciák fele a bank vezetőségét, 27 százaléka a francia tőkepiaci felügyeletet (AMF) és csak 13 százaléka a visszaéléssel megvádolt, de szabadlábon védekező brókert tartja a rekordveszteség miatt felelősnek.
A megkérdezettek 65 százaléka szerint Nicolas Sarkozy államfőnek igaza volt, amikor felvetette Daniel Bouton elnök-vezérigazgató személyes felelősségének kérdését, 33 százalékuk szerint viszont ezt nem tehette volna meg az elnök. A franciáknak a fele szerint a bank vezetőségét le kellene mondatni, míg harminc százaléka szerint ez nem szükséges.
A tavalyi évre 7,8 milliárd eurós nyereséget elkönyvelt francia BNP Paribas bank szóvivője először csütörtökön ismerte el, hogy gondolkodnak a meggyengült Société Générale felvásárlásán. - Gondolkodunk rajta, mert egész Európa ezen gondolkodik - hangoztatta a szóvivő. A francia elnöki hivatal szerint viszont a kérdés jelenleg nem aktuális. A Société Générale több mint 7 milliárd eurós értékleírást könyvelt el a tavalyi utolsó negyedévre, de még így is maradt 600-800 millió euró adózott eredménye tavaly, az egy évvel korábbi 5,221 milliárd helyett.
A tőzsdék viszont arra számítanak, hogy hamarosan felvásárlási ajánlat érkezik a Société Générale-ra. Ezért a bank részvényei az elmúlt napokban folyamatosan emelkedtek.
A külföldi érdeklődők között a brit Barclays, a brit-hongkongi HSBC, a spanyol Banco Santander, a német Deutsche Bank és az olasz UniCredit neve merült fel.
A francia politikusok kijelentései, akik a hét eleje óta hárítanak minden esetleges külföldi felvásárlásról szóló híreket, a BNP Paribas és a Société Générale egyesülésének alternatíváját erősítik, amellyel óriási francia bank jöhetne létre. Az új bank a 100 milliárd eurós tőkével rendelkező és 280 ezer embert foglalkoztató brit HSBC mögött Európa második legerősebb pénzintézete lehetne.
A Société Générale négyezer dolgozója a bank párizsi székháza előtt tüntetett a pénzintézet önállóságának megtartásáért. Az elnök-vezérigazgató - akit lemondása után szerdán megerősített elnöki tisztségében az igazgatótanács - csütörtök este kijelentette, hogy a bank függetlenségéért fog küzdeni, hiszen a tőkefedezet ehhez megvan, és a bank az óriási veszteség ellenére is nyereséges.
Daniel Bouton 1999-ben hónapokon át folytatott tőzsdecsatát az akkor még önálló BNP-vel, amely a Paribas-val és a Société Générale-lal egyesülve szeretett volna közös bankot létrehozni. Boutonnak akkor sikerült a csoport önállóságát megőriznie és távol tartania a Société Générale-t a bankvilágban egyre szaporodó egyesülésektől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.