Újabb pályázati felhívás jelenik meg kutatás-fejlesztési (k+f) témakörben, konkrétan az innovációs és technológiai parkok támogatására – tudta meg a Világgazdaság. A gazdaságfejlesztési és a Közép-Magyarország operatív programok keretében GOP-1.2.2, illetve KMOP-1.1.3/B kódjellel várhatóan ma teszik közzé a kiírást. E szerint a hat konvergenciarégióból Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár és Veszprém, a központiból pedig Budapest és Gödöllő pályázói igényelhetnek támogatást a 10,5, illetve hárommilliárd forintos keretből innovációs és technológiai parkokra.
Az újjal együtt a GOP-ban öt felhívás és a KMOP-ban ugyanennyi tükörkiírás pályázható k+f területen, összesen több mint 50 milliárd forintos támogatási kerettel. Az idei kiírások szerint a támogatható tevékenységek közé tartozik az alap- és alkalmazott (ipari) kutatás, a kísérleti fejlesztés, sőt, a kis- és középvállalkozások iparjogvédelmi tevékenysége. Optimális esetben több mint 320 projekt részesülhet uniós támogatásban az idei k+f-es kiírások eredményeként. A konstrukció célja, hogy valóságos „science- parkokat” alakítsanak ki a pólusvárosokban, lehetőleg a meglévő kutatás-fejlesztési és innovációs infrastruktúra bázisán.
Az idei év fontos újdonsága, hogy egy vállalkozó több projekttel is pályázhat ezekre a kiírásokra és piacorientált k+f tevékenység esetében (GOP-1.1.1, KMOP-1.1.1) a tavalyihoz képest megnőtt az igényelhető támogatás összege – tájékoztatta lapunkat Ormosy Gábor, a k+f-es pályázatokat is kezelő Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG Zrt.) vezérigazgatója. Beszámolt arról is, hogy egyidejűleg csökkent a kötelező egyetemi részvétel mértéke, és 25-ről 10 százalékra mérséklődött az elvárt saját forrás aránya.
A MAG Zrt. első embere szerint már tavaly nagyot léptek előre az innovációs láncban korábban fennálló támogatási űr áthidalásával. Így már nemcsak hagyományos kutatás-fejlesztési tevékenységre vagy kapacitásnövelő beruházásokra, hanem a kettő között szükséges technológiai innovációra, azaz félüzemi vagy üzemi tesztelésre, kísérleti gyártásra is lehet támogatást igényelni EU-s forrásból a GOP-1.3.1 és KMOP-1.1.4 kódjelű kiírásnál. Egyidejűleg olyan újdonságokat is bevezettek, amelyek nagyban könnyítik a pályázók dolgát – hangsúlyozta Ormosy Gábor. Kibővült a hiánypótolható adatok köre, és tavaly óta kitöltő program segíti a pályázókat, így kevesebb a formai hibák miatt elutasított beadvány.
Beszámolt arról is, hogy a 2007-es kiírásokra benyújtott pályázatok közül eddig hét nyertest hirdettek ki, ők összesen hatmilliárd forint támogatást kapnak. További csaknem 300 projektnél várhatóan néhány héten belül megszületnek a döntések. Az már látszik, hogy az összesen beérkezett mintegy 30 milliárdnyi támogatási igénynek várhatóan a felét tudjuk kielégíteni – jegyezte meg a MAG Zrt. első embere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.