BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tiltakozások EU-szerte

Drágaság. Elszigetelt gazdaságpolitikai lépések helyett öszszehangolt választ kell adni az üzemanyagok drámai mértékű drágulására – hangoztatták tegnapi tanácskozásukon az uniós tagállamok pénzügyminiszterei. Konkrét javaslatokkal a június 19–20-i EU-csúcsértekezleten rukkolhatnak elő a kormányok és az Európai Bizottság, de Joaquín Almunia pénzügyi biztos reményei szerint a júliusi G8-csúcsértekezleten is születnek a fogyasztók terheit csökkentő döntések.

Eközben Európa egyre több országára terjednek ki a magas üzemanyagárak miatti tiltakozások. A megmozdulások kiindulási helyén, Franciaországban csigatempóban haladó kamionok és taxik tették lehetetlenné a közlekedést a tegnap reggeli csúcsforgalomban egy fontos, Párizsba bevezető autópálya-szakaszon, miközben Le Havre-ban, La Rochelle-ben és más kikötőkben folytatódtak a halászok tiltakozó akciói. Utóbbiak arra panaszkodnak, hogy az elmúlt évben megkétszereződött olajárak miatt egyharmadával csökkent a jövedelmük.

Spanyol kollégáik ingyenes halosztással próbálják felhívni a figyelmet problémáikra. Mint mondják, a magas üzemanyagárak és a gyilkos importverseny közepette gyakorlatilag ingyen kénytelenek továbbadni árujukat a kereskedőknek. A spanyol kamionosok azzal fenyegetnek, hogy június 8-ától sztrájkba lépnek, és a taxisok is megmozdulásokat terveznek. Portugáliában több ezer halászhajó nem fut ki a kikötőkből; Olaszországból és Belgiumból is megmozdulásokról érkeznek hírek, az új EU-tagállamok közül pedig Bulgáriában szerveztek útblokádokat a teherfuvarozók. A német logisztikai szövetség, a BGL egyelőre csak szavakkal adott nyomatékot a jövedéki adók csökkentésére vonatkozó követelésének.

Az EU-pénzügyminiszterek szerint azonban veszélyes lenne, ha az egyes kormányok adócsökkentéssel próbálnák javítani a halászok és a fuvarozók helyzetét. Egy ilyen negatív versengés végső fokon az olajexportőrök malmára hajtaná a vizet, és nem oldaná meg az európai fogyasztók gondjait. A tegnapi szakminiszteri ülésen elnöklő Andrej Bajuk szlovén pénzügyminiszter szerint sem a fiskális intézkedések, sem az esetleges jegybanki kamatemelések nem oldanák meg a helyzetet.

A Nemzetközi Energiaügynökség vezérigazgatója, Nobua Tanaka a Reuters által szervezett energetikai konferencián úgy fogalmazott: csak egy „energiaforradalommal” lehet kezelni az áremelkedési hullámot. Az 1973-as és 1979-es olajárrobbanáshoz hasonlóan most is a fogyasztás csökkentése, takarékosabb járművek és berendezések kifejlesztése, valamint új technológiák elterjesztése oldhatja meg a helyzetet. Az ügynökség egyébként arra számít, hogy az idén az árrobbanás ellenére tovább nő a világ kőolaj-felhasználása. A fejlett országokban megfigyelhető csökkenést ugyanis bőven ellensúlyozza Kína, India és a többi feltörekvő ország óriási étvágya. VG



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.