BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Várjunk még az euróvásárlással - 230-as eurót is jósolnak Londonban

A forint ugyan 4 százalékot drágult az euróhoz képest a legutóbbi nyolc kereskedési napon, ami nagy árfolyamugrás, még ez sem nevezhető azonban eltúlzottnak, tekintve a térségi árfolyamtrendhez mért eddigi lemaradást, áll az egyik vezető londoni befektetési bank pénteken kiadott elemzésében, amelyben a ház tovább erősítette rövid távra szóló forintárfolyam-előrejelzésést, és megerősítette hosszabb távú, lendületes további felértékelődést jósló prognózisát.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének heti felzárkózó piaci összefoglalója ezen a héten jelentős részben a forinterősödéssel foglalkozik, megállapítva: az gyorsabb volt a cég által vártnál.

A felértékelődés mértéke azonban még mindig nem szélsőségesen nagy. Ezért a GS londoni elemzői - jóllehet nem zárják ki valamelyes időközi korrekció és profitkivétel lehetőségét "egy ekkora mozgás" után - az eddigi 238-ról 230-ra erősítették a három havi távlatra szóló árfolyam-előrejelzésüket, és fenntartották a hat havi távlatra adott 230-as, illetve a 12 havi távlatra érvényben tartott 225 forintos prognózisukat.

Az elemzés szerint három fő oka van annak, hogy kívánatos a forint további erősödése. Az infláció továbbra is probléma, és az MNB-nek az árfolyam "az egyetlen hatékony eszköze" az infláció elleni harcban.

Emellett a forint jelentősen elmaradt a térségre általánosan jellemző felértékelődési folyamattól, és még mindig olcsó a környékbeli valutákhoz képest.

Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint, amely a 2005. január 1-jei árfolyamokat veszi 100-nak, a forint jelenleg 105 alatt áll, a szlovák és a cseh korona, valamint a zloty ugyanakkor 120-125-öt meghaladó összehasonlító szinteken jár a Goldman Sachs kalkulációja alapján.

A GS számítása szerint ahhoz, hogy a forint behozza e térségi lemaradását, 220 környékére, vagyis a cég által éves távlatban várt 225-ös euróárfolyamnál is erősebbre kellene drágulnia.

A ház végül felidézi, hogy mind a költségvetési, mind a folyómérleg-folyamatokban jelentős, alapvető javulások zajlottak le, ami azt jelenti, hogy a működőtőke-beáramlás jórészt most már fedezi a folyómérleg-hiányt.

A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint a külső fizetési helyzetben zajló javulás szilárd, amit nem veszélyeztetne még további forinterősödés sem. A térség többi országának tapasztalatai azt mutatják, hogy lehetséges a robusztus exportteljesítmény nagy felértékelődések közepette is, és Magyarország saját múltbeli tapasztalataiból is hasonló következtetést lehet levonni.

Fontos tényező, hogy a termelékenység-javulás üteme eddig kiegyenlítette a legutóbbi forinterősödés hatását: az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség a feldolgozó ágazatban, euróban mérve, a legutóbbi árfolyamokon számolva stagnált az elmúlt 12 hónapban, áll az elemzésben.

A Goldman Sachs számítása szerint a magyarországi feldolgozóipari bérek még a jelenlegi árfolyamon is 8 százalékkal alacsonyabbak a lengyelországi, és 15 százalékkal a csehországi szintnél.

A forinterősödés eddigi inflációs hatását azonban szinte pontosan semlegesítette az olajár-emelkedés, ezért valószínűtlen, hogy az MNB inflációs előrejelzése sokat változna.

A GS becslése szerint - 0,2-es árfolyam-átszűrődési együtthatóval számolva - például egy 235-ös forintárfolyam, minden más tényezőt változatlannak tekintve, hozzávetőleg másfél százalékpontot faraghatna le az inflációs előrejelzésből (az MNB a májusi inflációs jelentésében 253,80-as átlagárfolyamot használt).

A többi tényező azonban nem változatlan: a májusi MNB-előrejelzésben 106 dolláros olajár-prognózis szerepelt, vagyis a jelenlegi, 140 dollár körüli olajár csaknem épp ennyivel emelné az előrejelzést, áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.

A GS szerint ez azt jelenti, hogy a magyar jegybank a legutóbbi forinterősödés ellenére sem engedheti meg magának a lazítást az inflációs kilátással kapcsolatban.

A ház továbbra is azt jósolja, hogy az MNB a következő három hónapban fél százalékponttal 9 százalékra emeli alapkamatát, megjegyzi azonban, hogy a forint árfolyammozgása növelte az e prognózist terhelő, lefelé irányuló kockázatot.

A további szigorítást más nagy londoni házak szintén szükségesnek tartják a forinterősödés ellenére is.

A Barclays Capital éppen előző nap megjelent átfogó felzárkózó piaci inflációs elemzése szerint mivel sem az élelmiszer-, sem az energiaárak lendülete nem látszik enyhülni Magyarországon, még az MNB által legutóbb 5,5 százalékra módosított 2008 végi inflációs előrejelzés is "derűlátónak tűnik".

A Barclays Capital londoni elemzői szerint valószínűbb a 6 százalékhoz közeli idei év végi infláció, és ez a prognózis is azt feltételezi, hogy a forint nem gyengül vissza az MNB májusi inflációs jelentéséhez használt, 254-hez közeli éves átlagos árfolyamra.

Az erős forint fenntartásához az kell, hogy a piac folyamatosan "héjának" lássa a jegybankot. Ezért az MNB nem engedheti meg magának, hogy lemaradjon az árazási görbe mögött, és a további, várhatóan magas bér- és inflációs adatok nyomán, már a nyár folyamán 9,00 százalékig kell emelnie alapkamatát, állt a Barclays Capital londoni elemzésében, amely szerint a magyar jegybank "legjobb barátja az infláció elleni harcban az erős forint".

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.