Tegnap jelentette be a kistérségi járóbeteg-központok kialakítására és az úgynevezett konverziós kórházi programokra kiírt uniós pályázatok eredményét Székely Tamás egészségügyi és Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési miniszter. Az előbbi projektre 25 milliárd áll rendelkezésre, ám csak 16-an feleltek meg az előírásoknak.
A kórházi, 6,4 milliárdos pályázatra kilenc munka érkezett, közülük hét nyert. Hamarosan megkötik a szerződéseket, a 700-900 milliós beruházásokkal 2010-ig kell elkészülni.
Az egészségügyi miniszter szerint a kistérségi kiírás összhangban van a tárca kétéves programjával, amelyben a gyógyellátásokhoz való egyenlő esélyek megteremtése, a szolgáltatási hiányok megszüntetése, a betegségek korai felismerése és az emberek munkavégző képességének gyors helyreállítása a cél. A másik pályázaton azok a kórházak indulhattak, amelyekben megszűnt, vagy legfeljebb húsz ágyon maradt meg a betegellátás.
Így volt ez Pásztón is, ahol tavaly száz ágyat építettek le, pedig a több mint 33500 lelket ellátó intézményre nagy szükség volt. Ám mint azt Sisák Imre polgármester mondja: kesergés helyett terveztek, s a most elnyert 770 millió forintból mintaértékű járó- és fekvőbeteg-ellátást építenek ki. A régi telephelyeket beköltöztetik a városi kórházba, 1200 négyzetméteres új járóbeteg-szakellátó központot, nappali kórházat alakítanak ki, és fejlesztik az egynapos sebészetüket.
Megoldják a háziorvosokkal és a velük kapcsolatban lévő kórházakkal való online informatikai összeköttetést, hogy a betegeknek ne kelljen utazgatniuk. Azt reméli, hogy a jövő ősszel százéves jubileumát ünneplő intézmény már korszerű diagnosztikai eszközökkel, teljes akadálymentesítéssel, bioüzemeltetésű fűtési rendszerrel fogadja a pácienseket.
Berencsi Zoltán, Ibrány polgármestere a lapunktól kapott jó hír hallatán sorolta: 14 település 21 000 lakosához hét orvosi szakterület jut közel a tervek szerint jövő év decemberre elkészülő intézmény átadásával. Huszonnégy órás központi orvosi ügyeletet és védőnői szolgálatot is kialakítanak a pályázótárs Nagyhalász és Ibrány között, ahová – egy másik pályázható összegből – buszterminált is építenek, és saját autóbuszjáratot indítanak az emberek orvoshoz jutásának megkönnyítésére. Hátrányos helyzetű kistérség lévén az uniós forráshoz 5 százalék önrészt kellett társítaniuk, és a két város garanciát vállalt az intézmény működtetésére.
Hiába vállalt garanciát a minden grádicson kiváló minősítést kapott és 10 százalék önrészt vállaló Szentlőrinc, pályázata – ahol a kistérségi halálozás kétszerese az országos átlagnak – mégsem nyert. Ugyan Székely Tamás szerint a most kiesők meghívásos pályázattal – kiegészítve a szükséges feltételeket – eséllyel indulhatnak a második körben szétosztandó 10 milliárd forintért, ez kevés a számukra.
Győrvári Márk, a város polgármestere szerint nincs rendben az elbírálás. Vannak, akik meg sem felelnek a kiírásban szereplő legalább 13 500 lelkes előírásnak, mégis zöld utat kaptak.
A Pécs melletti város 26 kistelepülés 18 ezer lakosának kívánta megoldani az járóbetegellátását, tehermentesítve ezzel a pécsi klinikát, ahová bizonyos szakrendelésekre sorszámot is alig lehet kapni. A váratlan döntés miatt Brüsszelhez fordul – mondta lapunknak.
Kórházi ápolást kiváltó szakellátásra: Siklós, Szikszó, Sárvár, Bonyhád, Pásztó, Kapuvár, Mór
Kórházi ápolást kiváltó szakellátásra: Siklós, Szikszó, Sárvár, Bonyhád, Pásztó, Kapuvár, Mór -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.