BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mától jegyezhető az OTP Jubileum Alap

Fennállásának 15. évfordulója alkalmából az OTP Alapkezelő kibocsátja az OTP Jubileum Alapot, amely Magyarországon eddig egyedülálló módon egyesíti több befektetési termék előnyeit.

A nyíltvégű befektetési alapok népszerűségének egyik oka, hogy rugalmas befektetések, amelyekkel a befektetőknek nem kell előre meghatározott időre lekötniük tőkéjüket. Pénzüket általában bármelyik forgalmazási napon befektethetik vagy kivehetik, illetve tetszőleges összeggel növelhetik vagy csökkenthetik. Ezek az alapok azonban általában nem biztosítják a tőke megőrzését, a befektetési politikájuktól függően alacsonyabb vagy magasabb kockázatot hordoznak.

Az elmúlt években jelentősen megnőtt az igény a biztonságos tőkevédett alapok iránt. Ezekbe az alapokba csak azok indulása előtt, jegyzés keretében lehet pénzt elhelyezni, amely legtöbbször csak az átlagosan 2-4 év közötti futamidő végével lesz ismét hozzáférhető, de cserébe az alapok lejáratkor abban az esetben is visszafizetik a befektetett tőkét, amennyiben a befektetések értéke csökkent. Az OTP Jubileum Alap egyszerre nyújtja a nyíltvégű befektetési alapok rugalmasságát, valamint a tőkevédett alapok biztonságát.

Az OTP Jubileum Alap befektetési jegyei 2008. október 20. és 2008. december 31. között jegyezhetőek, vételi jutalék nélkül. Sőt, a befektetési jegyekhez névértéküknél olcsóbban, napi diszkont árfolyamon lehet hozzájutni. A diszkont kamatláb évi 10%, vagyis már az Alap indulása előtt évi 10% hozamot lehet elérni.

A jegyzési időszakot követően az alap folyamatos forgalmazásúvá válik, vagyis továbbra is lehet pénzt tenni az alapba, illetve ki is lehet venni belőle. A befektetési jegyek vételére és visszaváltására minden banki munkanapon, azaz forgalmazási napon lehet megbízást adni, amelyek 4 banki munkanapot követően a legközelebbi elszámolási napon teljesülnek. (T+4 napos elszámolás).

Vételi megbízás esetén a befizetett összeg automatikusan az OTP Tőkegarantált Pénzpiaci Alapba kerül mindaddig befektetésre, amíg a T+4 napos megbízás a következő elszámolási napon teljesül, így pénze az átmeneti időszakban is hozamot termel. Visszaváltási megbízás esetén a pénz mindaddig az Alapban marad, amíg a szintén T+4 napos megbízás a következő elszámolási napon, az aznap érvényes árfolyamon teljesül. Havonta legalább két elszámolási nap kerül meghatározásra. 

Az Alap vagyonának jelentős része kockázatmentes eszközökben - lekötött bankbetétekben és államkötvényekben - kerül elhelyezésre, ami a befektetéstől számított 3 év elteltével biztosítja a teljes befektetéskori tőkéje visszafizetését abban az esetben is, ha az Alap más befektetései kedvezőtlenül teljesítenének.

A befektetők természetesen a tőkevédelem eléréséhez szükséges 3 év eltelte előtt is visszaválthatják befektetési jegyeiket. Amennyiben azonban úgy döntenek, hogy továbbra is megtartják befektetésüket, a biztosított, mindenképp visszafizetésre kerülő összeg egyre magasabb lehet. A 3 éves tartási időszakot követően minden forgalmazási napon megnézzük az Alap 3 évvel korábbi árfolyamát. Amennyiben ez magasabb, mint az előzőleg biztosított tőkevédelem árfolyama, akkor az új, magasabb szint lép a helyébe. Ennek megfelelően a befektetők tulajdonképpen biztosított hozamhoz jutnak, amelynek szintje forgalmazási naponként, havonta legalább két alkalommal növekedhet.

Természetesen az is előfordulhat, hogy az Alap árfolyama egy megfigyelési pontban épp csökkent, de ez nem érinti a már biztosított hozamszintet, ez változatlan marad. A biztosított hozam tehát nőhet, vagy változatlan szinten maradhat, de nem csökkenhet.

Az Alap vagyonának kisebb részét olyan, magasabb kockázatú eszközökbe fektetjük, amelyek biztosíthatják a befektetők által elvárt hozamot. A befektetéseket a lehető legszélesebb körben osztjuk meg annak érdekében, hogy azok kockázatát mindinkább csökkenteni tudjuk. Az Alap hozamot termelő eszközeit az alábbi eszközcsoportokba fektetjük be: fejlett piaci kötvények és részvények, ázsiai részvények, árupiacok, ingatlanpiacok, € / $ árfolyam. A hatékony működés érdekében tőkeáttételt alkalmazunk, amelynek mértéke legfeljebb hétszeres lehet. Ilyen ügyleteket azonban csak az alap vagyonának kis részére kötünk, így ezek nem veszélyeztetik a 3 év után érvényes tőkevédelmet és dinamikus hozamvédelmet. A hozam tőkésítésre kerül, és naponta megjelenik az Alap árfolyamában.

Ha az Alap árfolyama a befektetések kedvezőtlen teljesítménye miatt folyamatosan csökken, akkor azzal összhangban csökkentjük a kockázatos eszközök súlyát és növeljük a kockázatmentes eszközök arányát. Ez teszi lehetővé, hogy 3 éves tartási időszakot követően a befektetők mindenképp hozzájussanak befektetett tőkéjükhöz. Kedvezőtlen esetben az is előfordulhat, hogy az Alapban kizárólag kockázatmentes eszközök maradnak, így az legfeljebb a bankbetétek, rövid lejáratú állampapírok hozamszintjét tudja közelíteni. Ha a piaci kilátások javulnak, az Alapkezelő újból befektet a hozamtermelő eszközökbe. Ha a viszont a piaci kilátások nem javulnak, akkor az Alapkezelő az Alap megszűntetése mellett is dönthet, de ez esetben minden befektető hozzájut legalább a befektetett tőkéjéhez, függetlenül a befektetés időtartamától. 

 2008. október 20. és 2008. november 11. között az OTP Jubileum Alap akciós, évi 15% kamatozású 2 hónapos lekötött betéttel is kombinálható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.