Megállni látszik az építőipari termelés szűkülése, de érdemi növekedésre egyelőre nem lehet számítani, sőt, további visszaesés sem kizárt. Az ágazat termelése 3,4 százalékkal haladta meg 2008 novemberében az előző év azonos időszaki volument, munkanaptényezővel kiigazítva pedig 4,5 százalékos volt az emelkedés – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ez 2007 májusa óta nem látott növekedési ütemet jelent, ugyanakkor a bázisidősorból az látszik, hogy valójában nagyjából az öt évvel korábbi szint körül ingadozik a kibocsátás. Szezonálisan kiigazítva októberhez képest 1,2 százalékkal emelkedett a termelési index. 2008 első tizenegy hónapjában azonban még mindig 6,2 százalékos visszaesés mutatkozik átlagosan.
Míg 2007-ben és tavaly az év első felében is hasonlóan alakult az épületek és az egyéb építmények termelése, őszre ellentétes folyamatok indultak be. Novemberben az útépítéseket is tartalmazó egyéb építmények volumene 27,8 százalékos növekedést mutatott, míg az épületeké 14 százalékos visszaesést. Előbbinél meghatározó a rendkívül alacsony bázis, 2007 novemberében 36 százalékot zuhant a termelés, de szerepe lehet annak is, hogy az állam meggyorsította az európai pénzek lehívását a folyamatban lévő projektek részére. Ugyanakkor az is látszik, hogy a lakásépítések tovább szűkülnek, eddig főként a csökkenő, majd stagnáló lakossági jövedelmek miatt, de mindehhez novembertől a megszigorított finanszírozási feltételek is hozzájárulnak.
Az előbbieket a szerződésállományi adatok is alátámasztják, novemberben éves alapon 18 százalékkal lett kisebb az építőipari vállalatok teljes szerződésállománya. Ezen belül ugyanaz a kettősség fedezhető fel, mint a termelésben: az épületekre kötött szerződések 35 százalékkal alacsonyabb értéket képviselnek a 2007-esnél, míg az egyéb építmények terén 7 százalékos bővülés volt. Egyelőre tehát nem számíthatnak érdemi javulásra az építőipari vállalatok, még az uniós pénzek rég várt növekedése sem biztos, hogy elég lenne a bővüléshez a következő időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.