John Monks szerint, akinek szavait a Magyar Szociális Fórum Kerekasztala tolmácsolta pénteken a magyar sajtónak, nem csak a bankokat kell kisegíteni a bajból, hanem a munkaerő piacot és a dolgozókat is. Radikális szemléletbeli változásra van szükség: a foglalkoztatásnak elsőbbséget kell élveznie a politikában. Napjainkban ennek pont az ellenkezője látható. Az Európai Bizottság 3,5 millió munkahely megszűnésével számol az év végéig, az Unió bruttó termelési értéke pedig 1,8 százalékkal csökken.
Az ESZSZ a gazdasági növekedés fellendítésében látja a válságból kivezető utat. Új Társadalmi Szerződést (New Social Deal) szorgalmaz, „második európai újjáépítési tervet”. Ennek lényegét Monks abban jelölte meg, hogy az EU bruttó termékének két százalékát beruházási hitelek finanszírozására fordítsák. Az Európai Szakszervezeti Szövetség ellenzi a bérek befagyasztását, és kollektív szerződésekkel akar szembeszállni a pénzforgalom beszűkülésével, a bérek és a fizetések vásárlóerejének megőrzéséért.
Monks a jóléti rendszerek megerősítése mellett szállt síkra. Mindenekelőtt azt sürgette, hogy részesítsék különleges támogatásban a tanulmányaikat idén befejező fiatalokat, és csökkentsék a dolgozók munkaidejét. A főtitkár leszögezte: a válság nem csak a közgazdászok és a politikusok dolga, hanem minden dolgozó emberé is. Erre utal a franciaországi társadalmi tiltakozás és a nagy-britanniai sztrájkmegmozdulás is.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség május 15-re és 16-ra Európai Akciónapra szólított fel tiltakozásul a válság miatt, az európai dolgozók érdekében álló Új Társadalmi Szerződés támogatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.