Ezzel a lépéssel pontosan azt nem éri el, amit szeretne: javítani a költségvetés egyensúlyát, csökkenteni az ország energiafüggőségét és megfelelni az Európai Unió klímaváltozási szabályainak – írja a WWF.
Szabó Imre miniszter tegnapi bejelentése szerint a környezetvédelmi minisztérium 20 milliárd forintos megtakarítást vállalt 2009-ben a kormány felé, amit a szaktárca az idén esedékes, a kiotói jegyzőkönyv szerinti széndioxidkvóta-értékesítés zárolásából fedez. Keller László államtitkár ehhez hozzátette, hogy a kiotói jegyzőkönyv szerinti széndioxid kvóta értékesítéséből befolyó többletbevétellel a kabinet kivált korábban nemzeti forrásból finanszírozott energia-megtakarítási programokat, ez húszmilliárdos tétel.
A WWF Magyarország szerint ezzel a lépéssel a kormány jelentősen rontja a magyar tárgyalási pozíciókat a korábban megtakarított széndioxid kvóták értékesítésével kapcsolatos tárgyalások során. A kvótabevételek ellentételezéseként ígért kibocsátás-csökkentés megvalósítása bizonytalanabbá válik egy nagyon erős versenypiacon. Ez sok tízmilliárd veszteséget okozhat, ha tekintetbe vesszük, hogy a szakértők a 2008-2012 között várható kvótabevételeket 200 milliárd Forint fölé becslik.
A WWF Magyarország szerint a kormány megint pontosan az ellenkezőjét csinálja annak, amit a jelenlegi válságban olyan nagytekintélyű tudósok, mint Sir Nicholas Stern javasolnak és például az amerikaiak, a kanadaiak, az angolok, az ausztrálok, a németek meg is valósítanak. Ők ugyanis olyan programokat indítottak-indítanak, amelyek a válságban egyszerre teremtenek hónapokon belül munkahelyek ezreit és csökkentik az energiaimport függést, ráadásul ezek a megoldások még jó üzletnek is számítanak.
A WWF azt javasolja, hogy amennyiben most éppen nincs költségvetési pénz ilyen beruházásokra, arra mindenképpen lenne lehetőség, hogy a kormány úgy növelje a költségvetés bevételeit, hogy közben csökkenti energiafüggőségünket. Például emelhetné a lignitre kivetett rendkívül alacsony bányajáradékot, hogy a Mátrai Erőmű által termelt és évi 10 milliárd forint feletti adózott nyereségből több maradjon a költségvetésnek. Az olajár csökkenésével lehetőség adódik arra, hogy emeljék az üzemanyagok jövedéki adóját – amivel nő az állam bevétele és csökken az energiaimport.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.