Csen Tö-ming kereskedelmi miniszter vezetésével megérkezett Európába az a mintegy 300 fős kínai üzleti delegáció, amely több milliárd dollár értékben dönthet itteni beszerzésekről. A bevásárlókörút Németországot, Svájcot, Spanyolországot és Nagy-Britanniát érinti, s elsősorban technológiai berendezések beszerzését célozza. A többek között az élelmiszer-, a textilipar, a bányászat, de még az egészségbiztosítási ágazatok képviselőit is felvonultató delegáció mintegy 15 milliárd jüant (2,2 milliárd dollár) vagy „lényegesen nagyobb” összeget is elkölthet a China Daily jelentése szerint. Kínának a hivatalos magyarázat szerint 4000 milliárd jüanos (585 milliárd dollár) gazdaságélénkítő programjának a végrehajtásához van szüksége európai árukra, ezek beszerzésével protekcionizmusellenes álláspontját is demonstrálja kívánja. A körút azonban sok elemző szerint alig több PR-fogásnál, hiszen Peking a valóságban nagyon is védi belső piacait. Miközben a kínai kormány éles kritikával illeti az amerikai gazdaságösztönző csomag „Buy American” kitételét, és fogadkozik, hogy saját élénkítő programja nem tartalmaz majd ilyesmit, nyugati üzleti csoportok és diplomaták szerint Peking jelenleg is él hasonló eszközökkel.
A EU pekingi kereskedelmi kamarája többek között a közbeszerzési eljárásokra panaszkodik, amelyek során rendre a helyi vállalatok nyernek. A stratégiai szektorokban törvény is tiltja vagy korlátozza a külföldi cégek megjelenését. Autógyártók például csak vegyes vállalati formában működhetnek, és egy külföldi társaság legfeljebb négy ilyen cégben lehet jelen. Problémásak a külföldi vállalatokkal szembeni követelmények a technológiatranszfer területén is, ráadásul Kína a nyugati technológia országhatárokon belül tartására vonatkozó egyezményeket sem mindig tartja be. Tovább torzítják a versenyt az export támogatására közel tucatnyi iparág esetében megemelt adó-viszszatérítések.
A protekcionizmus ügye az áprilisi G20-csúcson is kiemelt figyelmet kaphat. Pascal Lamy, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezérigazgatója a találkozótól azt várja, hogy a résztvevők megerősítsék a korábbi, novemberi csúcson tett ígéretüket az új korlátozások bevezetésének mellőzésére és a dohai liberalizációs forduló lezárására. A WTO a következő hónapban frissíti azt a jelentését, amely a globális válság kitörése óta életbe léptetett kereskedelmi korlátozásokat veszi szemügyre.
A protekcionizmussal Európában leginkább vádolt Nicolas Sarkozy francia államfő eközben az uniós piacok megvédésére szólított fel. Szerinte ha az Egyesült Államok megvédi termelőit és iparát, akkor Európának is ugyanezt kell tennie. A francia ipar védelmére hozott intézkedéseket az államfő a közös uniós politika hiányával indokolta. EUbusiness, Reuters, EUobserver
A gyanú szerint az amerikai termelők szövetségi jövedéki- és jövedelemadó-kedvezményekben, közvetlen szövetségi támogatásokban, valamint az egyes államoktól kapott különféle kedvezményekben részesülnek.
A támogatások eredményeként az amerikai export akár az előállítási költségnél is olcsóbban juthat el az uniós piacra.
Ha a tagállami kormányok július közepéig megszavazzák, akkor öt évre vezethetnek be büntetővámot. IHT
A gyanú szerint az amerikai termelők szövetségi jövedéki- és jövedelemadó-kedvezményekben, közvetlen szövetségi támogatásokban, valamint az egyes államoktól kapott különféle kedvezményekben részesülnek.
A támogatások eredményeként az amerikai export akár az előállítási költségnél is olcsóbban juthat el az uniós piacra.
Ha a tagállami kormányok július közepéig megszavazzák, akkor öt évre vezethetnek be büntetővámot. IHT-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.