A Fidesz és az MSZP mellett a Jobbiknak van a legtöbb esélye a mandátumszerzésre – ez derül ki a Nézőpont Intézet Heti Válasz számára készített májusi, országos felméréséből.
A Jobbik bejutása ugyanakkor továbbra sem biztos, mert a részvétel befolyásolhatja úgy az eredményt, hogy a pártra leadott szavazatok is elvesznek. Külön érdekesség, hogy a biztos szavazók körében a Lehet Más a Politika és Humanista Párt közös listája 2 százalékot szerzett. Noha az új párt előreláthatólag nem fog bejutni az EP-be, az SZDSZ-től értékes szavazatokat vonhat el.
A biztos szavazó, pártválasztók körében – tehát a rejtőzködő és bizonytalan szavazók nélkül – a Fidesz 66 százalékon, az MSZP 14 százalékon, a Jobbik 7 százalékon, az MDF 6 százalékon, az SZDSZ pedig 4 százalékon áll.
Az elmúlt hónapokban csökkent azok aránya, akik nem tudták, vagy nem akarták megnevezni, melyik pártra adnák a voksukat, azaz az EP-kampány a választók számára is a finisébe érkezett. A biztos szavazók között az MSZP 12 százalékot, a Fidesz 54 százalékot ért el, ami az idei évben mértek közül a legnagyobb különbség a két párt között. Az MSZP eredménye 450-480 ezer támogatónak feleltethető meg, ami az év eleje óta is több tízezer fős csökkenést jelent. Ezzel szemben a Fidesznek akár kétmillió aktív szavazója is lehet júniusban.
A támogatottságbeli különbség mértékének egyik oka, hogy a Fidesz-szimpatizánsok részvételi hajlandósága (63%) magasabb a szocialistákénál (52%).
A Nézőpont Intézet májusi felmérése szerint a részvétel, figyelembe véve a hibahatárt, 45–50 százalék körül alakulhat. Ez azt jelenti, hogy akár 3,5–4 millió választópolgár is állást foglalhat június 7-én. Beszédes, hogy a megkérdezettek harmada nem tudta, hogy mikor kerül sor az EP-választásra, 42 százalékuk tudta a pontos napot is, 21 százalékuk csak a hónapot találta el.
Figyelembe véve a részvételi hajlandóságot és egyéb tényezőket, a mandátumok jelentős többségét, 13-14 mandátumot, a felmérés alapján a Fidesz szerezné meg, az MSZP 5-6 helyet szerezhet, a három kispárt, a Jobbik, az SZDSZ és az MDF pedig a bejutás körül egyensúlyoznak, esetükben különösen nagy jelentősége lesz a részvételi aránynak, hármuk közül erre leginkább a Jobbiknak van esélye.
Az MSZP helyzetét az utóbbi hetekben tovább rontotta az ingatlanadó ügye. A felmérésből kiderül, hogy csak minden ötödik megkérdezett, a választók 21 százaléka támogatja az ingatlanadó azonnali bevezetését, 67 százaléka pedig ellenzi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.