Kétoldalú tárgyalásokra is kihasználta brüsszeli látogatását a magyar fejlesztési és gazdasági miniszter. Varga István a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta: német, francia és osztrák kollegájával is találkozott. Részt vett az EU Versenyképességi Tanácsának mai ülésén, amelyen a többi között iparpolitikáról, környezetvédelemről és válságkezelésről volt szó.
Június 10-11-én Németországba látogat és német partnerével tárgyal a magyar fejlesztési és gazdasági miniszter. Varga István bemutatkozó látogatásán a válságkezelésről, a kitörési lehetőségekről és a kétoldalú üzleti kapcsolatokról folytat majd megbeszéléseket. Ez utóbbi keretében külön hangsúllyal a magyar gazdaság számára is kiemelkedően fontos ágazatról, a gépjárműiparról. Minderről a miniszter számolt be a Világgazdaságnak Brüsszelből adott telefoninterjújában.
Varga István Brüsszelben részt vett az Európai Unió Versenyképességi Tanácsának ülésén, amelynek mai, első napján egyebek között a „Gondolkozz előbb kicsiben!” európai kisvállalkozó intézkedéscsomagról, valamint a versenyképes és fenntartható európai uniós iparpolitika integrált megközelítéséről volt szó. Lapunknak elmondta: a plenáris ülésen zajló viták, az álláspontok kölcsönös megismerése és a döntések mellett azért is fontos az összejövetel, mert lehetőséget teremt a kétoldalú találkozókra is.
Ennek megfelelően a német társminisztérium államtitkára mellett Varga találkozott a francia, illetve az osztrák minisztertársával is. Az előbbivel üzleti lehetőségekről, a többi között tőkebefektetésekről volt szó. Varga megjegyezte: ma már a francia közepes cégek is élénken érdeklődnek magyarországi befektetések iránt. Az osztrák tárgyaláson megállapodtak abban, hogy találkoznak majd a nyár végi kormánytalálkozó előtt. Kölcsönösen fontosnak mondták egyébként a Duna menti régiós együttműködés mélyítését.
Kérdésünkre hogy milyen a megítélése Magyarországnak ebben a körben, Varga azt fejtegette, hogy akikkel beszélt pozitív, támogató érdeklődést mutattak, s élénken érdeklődtek a helyenként újszerűnek titulált válságkezelő lépések iránt. A válságkezelés egyébként a VT plenáris ülésén is szóba került. Kiderült, hogy nagyon sok az olyan módszer, eszköz, amelyek használata a tagországok körében hasonló - mondta el a magyar miniszter. Példaként említette a pénzügyi eszközöket, mint a kamattámogatásokat, a garanciákat, a különféle hitelkonstrukciókat.
A vita során Varga beszámolt arról, hogy a KKV-k finanszírozáshoz jutását segítendő új programok indultak Magyarországon, mint az Új Magyarország Forgóeszközhitel és a hamarosan induló Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram. Mindemellett korábbi programok, mint például a Mikrohitel program, a Széchenyi Kártya, a Portfoliógarancia program, valamint egyes pályázati konstrukciók is folytatódnak és több esetben a korábbiaknál kedvezőbb feltételekkel érhetőek el a vállalkozások számára. A magyar kormány összesen 1400 milliárd forintos (4,6 milliárd eurós) csomagot állított össze a válság által sújtott vállalkozások megsegítésére, fellendítésére - eről is beszélt az ülésen. Az összeg nagyrészt uniós források felhasználásával, az azok felhasználását megkönnyítő intézkedések alkalmazásával válik elérhetővé - hangsúlyozta Varga.
A brüsszeli ülés iparpolitikával kapcsolatos döntéseiről bővebben a Világgazdaság pénteki számában olvashatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.