Nem a fűnyíróelvet követte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), amikor a gyógyszerkassza összegének 15 milliárd forintos csökkentéséről szóló döntést előkészítette – jelentette ki Molnár Márk, az OEP illetékes főosztályvezetője. Hosszas elemzések előzték meg a támogatott gyógyszerlistán megvalósítani tervezett racionalizálást, amely évek óta indokolt.
Az egyik változás, hogy a 85 százalékos normatív támogatás kulcsa 80 százalékra csökkent, ez átlagosan dobozonként 100 forinttal növeli a betegek kiadásait. A protonpumpagátlók támogatása egységesen 55 százalékra változik, ez a generikus készítmények térhódítását segíti elő. A dementia, az agyérbetegségek kezelésére szolgáló szereknél pedig a klinikailag bizonyítottan hatásos gyógyszereket támogatják a nem bizonyítottan hatásosak rovására. Az enyhe allergia kezelésére szolgáló orvosságok 25 százalékos támogatásának megtartásától a szakmailag kevésbé indokolt orvos-beteg találkozások számának csökkenését remélik a szakorvosi rendeléseken.
Sok kritikát kapott az elsősorban az onkológiai betegségben alkalmazott vörösvérsejtképzést serkentő szerek támogatásának tervezett változtatása. Molnár Márk szerint mivel e gyógyszercsoportban a közelmúltban megjelent az első biológiailag hasonló termék, amelynek ára 30 százalékkal alacsonyabb az originális gyógyszerénél, ezt preferálnák. A megtakarítási lehetőségeket ki kell aknázni, azonban olyan szabályokat kell bevezetni, amelyek nem kényszerítik a betegeket a termékek „cserélgetésére” – mondta. Az erről szóló tervezet a hatályos jognak és a szakmai jellegű elvárásoknak megfelelt ugyan, azonban a gyógyszergyártói szövetségek álláspontja szerint annak részleteit jogszabályban szükséges rögzíteni, ennek előkészítése jelenleg is folyamatban van.
A főosztályvezető elmondta azt is: jelenleg két nagy gyógyszerterületen vannak tartalékok. Az egyik a biotechnológiai úton előállított termékek csoportja, amelyek nagyon drágák, s a szabadalom lejártát követően sem kezdtek csökkenni az áraik. A másik azon termékek támogatásának felülvizsgálata, melyek ára Nyugat-Európában jelentősen alacsonyabb a hazaiaknál. Az OEP szándéka, hogy a biotechnológiai készítmények körében meghirdetett árlicittel, a generikus programmal, a nemzetközi árak alapján történő felülvizsgálattal forrást teremtsen az új készítmények befogadására. Erre az év harmadik negyedében kerülhet sor. A hatékony generikus programmal egyébként évente 20-25 milliárd forint lehet a gyógyszerkassza megtakarítása.
A patikai árrésrendszer helyett – vagyis hogy a gyógyszerész bevétele annál több, minél drágább orvosságot szolgáltat ki – az OEP régóta olyan érdekeltségi rendszer kialakítását sürgeti, amelynek keretei között dotálni lehet a gyógyszerészek költséghatékony terápiában való részvételét. Amúgy a hatályos jogszabályok alapján a patikában a beteget most fel kell világosítani a helyettesítő termékek költségéről.
Jelentősen függ a gyógyszerköltés a doktoroktól is. A gyógyszer-gazdaságossági törvény arra ösztönzi őket, hogy a szakmai szempontok figyelembevételével a betegek és a biztosító számára alacsony költséget jelentő szereket rendeljenek. Az OEP 2007 közepétől tájékoztatja az orvosokat a felírási szokásaikról, 2007-ben a háziorvosok mintegy 35, az intézmények 44 százalékánál kellett volna visszafizetést megállapítani, ám egy orvost sem ért hátrány emiatt. A jogszabály módosítása után azonban a biztosító már azt vizsgálja, hogy az illetékes szakmai kollégiumok által közzétett irányelvet betartják-e az orvosok.
Nem az a cél, hogy a drágább szereket ne írják fel az orvosok. Az OEP-nél azt várják, hogy a betegségcsoport kezelésénél az ajánlott célértékekhez közeli arányban válasszanak hatóanyagot. Ezen belül a konkrét készítmény kiválasztásánál már szankciómentesen érvényesülhet az orvos vagy a beteg szándéka, s bizonyos körben a gyógyszerész is ajánlhat olcsóbb helyettesítő terméket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.