BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szlovákiának Magyarország a negatív példa

A világgazdaság üzleti fórumán a gazdaságpolitika hitelességének visszaszerzését tartották elsődlegesnek a résztvevők, abban is egyetértés volt, hogy strukturális reformok nélkül nem tud fenntartható pályára állni a gazdaság.

Kedvező fordulat látszik az utóbbi hetekben a világgazdasági klímában – mondta Tóth Zoltán, a CIB Bank ügyvezető igazgatója a Világgazdaság és a CIB Bank üzleti fórumán. A befektetői hangulatot a VIX index (félelem-index) jól jellemzi, a válság első hónapjaiban megugrott, most viszont már a Lehmann Brothers csődje előtti szinthez tért vissza.

 A TED Spread szintén csökkent, vagyis a bankok egymás között felszámolt kamatfelára mérséklődött. A magyar államadósság CDS felára is fele akkora ma, mint a válság kirobbanása utáni időszakban. Mindezek mellett a forint árfolyama is erősödött, nagyjából 7-8 százalékkal. Már az is szép eredmény, hogy nem hármassal kezdődik a kurzus.

Ez az állami kiadásokra is kedvezően hat, és a háztartásoknál is több jövedelem marad a magas devizaeladósodás miatt. Orbán Krisztián, az Oriens ügyvezető partnere is vázolta a cége által összeállított értékelést a résztvevőknek.

Az előadásokat követő kerekasztalbeszélgetésen Ódor Lajos, a Szlovák Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja kifejtette: az euró bevezetése az első időszakban esernyőként levédte a válság első hullámát Szlovákia számára, mivel kiiktatta az árfolyamkockázatot. Több cégnél játszik ez szerepet a befektetők célország-választásban. A relatív felértékelődést átmeneti problémának tekinti a jegybankár. Kedvezőbb adottságokkal rendelkezik Szlovákia, nincs magas devizaadóssága, és még mindig magasabb a betétállomány, mint a hitel. Természetesen a bankok ott is jobban megnézik a hitelt igénylőket, mint korábban, de nem érezhető olyan súlyos likviditáshiány, mint Magyarországon.

A fiskális politika hitelességének fenntartása az elsődleges, ezért elég veszélyes, hogy jelenleg még a hiánycélt sem lehet ismerni, tehát ismét bizonytalanság van – mondta el László Csaba, a KPMG cégtársa. Az azonban így is világos, hogy fiskális eszközökkel nem tudja növelni a kínálatot az állam. Ahhoz, hogy újra elkezdjen áramlani a külföldi tőke az állampapírpiacra, elsősorban kiszámíthatóságra lenne szükség. Szlovákia szerencsés pillanatban hajtotta végre a megfelelő változtatásokat – tette hozzá a szlovák monetáris politikus gondolataihoz.

A politikai legitimáció már kevés, a versenyszférában már régóta nagy nyomás volt a gazdasági racionalitás kerüljön előtérbe – fejtette ki Dávid Ferenc, a Vállalkozások Országos Szövetségének a főtitkára. Amíg a munkavállalók egy része nem értette még meg, hogy áldozatvállalásra van szükség minden fél részéről – tette hozzá. Az utóbbi húsz évben ugyanis a kormány a közalkalmazottak és köztisztviselők kegyeit kereste. Ez a hétszázezer ember egészen eltérő motivációval rendelkezik, mint a vállalkozási szféra. Ennek eredményeként a válság hírei ellenére az állami vállalatok végrehajtották a bérfejlesztéseket, míg a versenyszférában alig van olyan, aki ugyanígy tett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.